Noc Bibliotek: Znajdźmy wspólny język

Księżyc

Noc Bibliotek: Znajdźmy wspólny język

W tym roku Noc Bibliotek w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu będzie przebiegać pod hasłem “Znajdźmy wspólny język”. Atrakcje przygotowano zarówno dla małych, jak i dużych uczestników Nocy Bibliotek.

Data: 5 PAŹDZIERNIKA, godz. 16.00 – 23.59
Miejsce: Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8

Strefa dzieci (od godz. 16.00 do 18.00):

1. Co nas łączy, co nas dzieli? – przy wejściu do Książnicy wylosujesz dwie różne zakładki do książek, potem na jednej planszy napiszesz, co łączy Cię z innymi ludźmi, na drugiej – co dzieli.

2. Tworzymy wspólny słownik – do słów, które znajdziesz na planszy trzeba wypisać synonimy (znaczą to samo, ale inaczej brzmią), np. papcie – kapcie – bambosze itd. Spróbuj, to fajna zabawa.

3. Świat kolorów – Mamy mnóstwo pocztówek do pokolorowania. Pomożesz nam?

4. Kuferek pełen bajek – w magicznym kuferku schowaliśmy rozmaite przedmioty, wyciągnij jeden i powiedz nam, z jaką bajką Ci się kojarzy.

5. Historie codziennych przedmiotów w komiksie – Czy zastanawiałeś się kiedyś, o czym mogłaby opowiedzieć filiżanka albo talerzyk lub cukiernica? Użyj wyobraźni i stwórz komiksową opowieść wybranego przedmiotu. Może zna tajemnice domowników albo przytrafiło mu się coś niezwykłego? Opowiedz o tym w historyjce obrazkowej.

6. Podróż w nieznane – Zabawa ruchowa, godz. 16.30 i 17.30. Bawimy się w naśladowanie. Najpierw udajemy jazdę na rowerze, jazdę samochodem, latanie samolotem, pieszą wędrówkę i wspinanie pod górę, potem chodzenie po kamieniach, które omywa zimny strumyk, przeprawę przez gęsty las, przejście pod wodospadem…

7. Literackie Koło fortuny dla dzieci.

8. Teatrzyk Kamishibai, godz. 16.16 i 17.15.

9. Fotobudka „Z książką mi do twarzy”.

10. Wystawa prac dzieci „Wakacyjne rysowanie sportu i sportowców”

Strefa dla dorosłych (od godz. 17.45 do 19.00)

1. Zwiedzanie magazynów Książnicy Kopernikańskiej (godz. 17.45).

2. Wystawa i prelekcja Piotra Beifusa „Radio w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”.

3. Noc gier planszowych (od godz. 19.00 do 23.59).


Data: 5 PAŹDZIERNIKA, godz. 11.00 – 14.00
Miejsce: Filia nr 16 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Słowackiego 8

W trakcie „nocy” w toruńskiej mediatece zaprosimy do zabawy małych i dużych:

Stworzymy rodzinny słownik – każda grupa, składająca się z osób dorosłych i dzieci, stworzy w przygotowanym wcześniej albumie własny słownik domowy. Znajdą się w nim określenia, których jeszcze nie ma w żadnym słowniku, a które funkcjonują w danej rodzinie, tzw. familekty opisujące mowę rodzinną, czyli słówka i powiedzenia, których domownicy używają w swoim gronie, specyficzne zwyczaje językowe niezrozumiałe dla osób postronnych, a zwłaszcza dziecięce wynalazki słowne, które weszły do familijnej polszczyzny, np. przysiędek – taboret, śluptanie – pociąganie nosem, dzidziak – zabawka dla niemowląt itp. Słownik zostanie zilustrowany przez uczestników konkursu.

Bingo literkowe – która rodzina ułoży najwięcej wyrazów wykorzystując „swoje” litery? To się dopiero okaże.

Zabawa gwarą – konkurs dla dzieci i rodziców polegający na tłumaczeniu na potoczny język polski, co znaczy dane słowo np.: laczki-laćki-papucie-bambosze-kapcie-pantofle-meszty-trepki .

Zaszyfrowani – gra biblioteczna oparta na szyfrach.

Wszyscy jesteśmy podobni, choć różni – każde dziecko, które 5 października odwiedzi mediatekę otrzyma naklejkę z geometrycznym wzorem i w różnym kolorze. Później wrysuje wzór ze swojej naklejki w kontur człowieka. W ten sposób powstaną postacie takie same, ale jednak inne. O wspólnych cechach, ale różne.

Szkoła języka – język szkoły – zajęcia plastyczne: wykonamy emotikony z różnych materiałów, np. zawieszki z filcu.

Wspólny język między pokoleniami – zajęcia rekreacyjno-sportowe (stare podwórkowe zabawy: skakanie w gumę, gra w kapsle, w klasy, hula hop).

Zdjęcie gł.: Robert Karkowski (Pixabay)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646161

Skip to content