Nieruchome piękno

Nieruchome piękno

Martwa natura w malarskiej, rysunkowej i graficznej twórczości dzieci i młodzieży

Przygotowana wystawa martwych natur jest kolekcją prac dzieci i młodzieży pochodzącą ze zbiorów własnych Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Prezentowana przez Galerię ekspozycja przedstawia liczny zbiór różnego rodzaju martwych natur nie tylko malarskich i rysunkowych, ale również graficznych. Prace pochodzą zarówno z Polski jak i Czech, Rosji, Słowacji, Słowenii, Serbii, Łotwy, Litwy, Bułgarii, Białorusi oraz Mołdawii.

Na wystawie możemy zobaczyć, w jak różnorodny i ciekawie plastyczny sposób, wzbogacony wyobraźnią i kreatywnością, dzieci i młodzież uchwyciła piękno przedmiotu. Przedstawiane prace tych najmłodszych dzieci są niezwykle ekspresyjne i wyraziste, natomiast starszej młodzieży wręcz w sposób akademicki wystudiowane. Uwagę przykują rysunki, obrazy i grafiki, gdzie martwe natury to starannie i przemyślane ustawione kompozycje z różnego rodzaju obiektów; np. kuchennych garnków, talerzy czy dzbanków. Częstym głównym motywem innych prac będą najróżniejsze produkty spożywcze; owoce, warzywa. Gdzie indziej będą to martwe natury kwiatowe przedstawiające wazony z kolorowymi bukietami. Pojawią się też prace ukazujące różnego rodzaju narzędzia czy fragmenty ciekawych i skomplikowanych urządzeń. Ekspozycja przedstawia martwe natury, niektóre tylko wykonane ołówkiem lub cienkopisem, inne malarskie, kolorowe lub w jednej gamie barwnej, czy czarno-białe lub barwne linoryty.

Przedmioty i obiekty uchwycone w dziecięcych pracach plastycznych, czasem z pozoru zwyczajne i niezwracające uwagi, proste rzeczy i przedmioty codzienne stały się okazją do ciekawych oraz nietypowych rozwiązań plastycznych.

Wystawę można oglądać w siedzibie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17, od 19 stycznia do 19 lutego 2018 roku.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016791