15 kwi Niech połączy nas Pamięć
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz ósmy zaprasza do udziału w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile. Mimo szczególnej sytuacji Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku pragnie kolejny raz upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku i zachęcić do zdalnego włączenia się w przypominanie i wspominanie tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei…
„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie ulicy. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – mówił Marek Edelman, ostatni przywódca bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej podczas walk w getcie. Marek Edelman był w grupie kilkunastu uczestników powstania, którym udało się kanałami opuścić teren getta. Przez kilka miesięcy ukrywał się, potem brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie Edelman był cenionym kardiologiem, w każdą rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Kontynuując tę tradycję, możemy w domu wykonać papierowego żonkila – symbol pamięci o Powstaniu i zaangażować się w akcję, umieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie gotowego żonkila z hasztagami #ŁączynasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Ze strony Muzeum POLIN wystarczy pobrać szablon, wydrukować go i złożyć, pomocna może być również wideoinstrukcja dostępna razem z szablonem na https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-online.
Program obchodów na stronie https://www.polin.pl/pl/zonkile-2020-wirtualny-program-19-kwietnia?fbclid=IwAR36xJcaGioTRuEfoeQcNozqNzkq1AEvKL5MCivG6XdDPb4Bt4Qt24bumbI
Muzeum POLIN zachęca także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum w mediach społecznościowych.
Bądźmy tego dnia razem!
KPCEN we Włocławku