Netykieta, czyli jak zostać mistrzem słowa w internecie

Diagram krzyżówki.

Netykieta, czyli jak zostać mistrzem słowa w internecie

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna logo

Maile, komentarze w mediach społecznościowych, wiadomości wysyłane za pośrednictwem komunikatorów – to nasza codzienność. Internet stał się narzędziem ułatwiającym komunikację na niespotykaną wcześniej skalę. W sieci, tak samo jak poza nią, obowiązują jednak pewne zasady grzecznościowe. Znacie je?

Proste reguły

Proszę, dziękuję, przepraszam – to słowa, których używanie jest uznawane za podstawy dobrego wychowania. Na nich jednak nie kończy się lista zasad, których staramy się przestrzegać na co dzień w kontaktach z innymi.

Sieć, ze względu na swoją specyfikę, rządzi się swoimi prawami, ale internetowa etykieta jest nie mniej ważna niż ta, której zasad przestrzegamy offline.

Netykieta (ang. netiquette, od net – „sieć” i etiquette – „etykieta”) to zbiór reguł, jakie obowiązują użytkowników internetu. Choć nie są one nigdzie spisane, ani odgórnie zatwierdzone, powinniśmy nie tylko je znać, ale również stosować. Co ważne, elementy składające się na netykietę w większości nie są niczym nowym – to ogólnie przyjęte normy w relacjach międzyludzkich. Tu również absolutną podstawą jest wzajemny szacunek i życzliwość.

Wszystkim użytkownikom sieci powinno zależeć na tym, aby była ona przyjaznym i bezpiecznym miejscem. Dlatego – zadbajmy o to wspólnie!

Kilka wskazówek

Zakres zachowań i postaw określanych mianem netykiety obejmuje zarówno kwestie związane z dobrymi manierami i kulturą wypowiedzi, jak również z przestrzeganiem ustalonych reguł. Pamiętajcie, że wiele portali, forów dyskusyjnych i innych miejsc w sieci określa zasady ich użytkowania w regulaminach. Dlatego, to ważne, aby faktycznie się z nimi zapoznawać, a nie tylko potwierdzać kliknięciem, że to zrobiliśmy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oto kilka podpowiedzi:

  1. Jesteś tym, co piszesz. Pamiętaj o ortografii i interpunkcji, uważaj na błędy językowe, nie używaj wulgaryzmów.
  2. Umiar jest ważny. Komunikuj się tak, aby zachować jasność przekazu. Pisz w sposób jasny i zrozumiały dla odbiorcy, nie używaj przesadnie emotikonów i innych ozdobników, które mogą utrudnić odbiór przesłanych treści.
  3. Nie krzycz. Co to oznacza w sieci? Nie nadużywaj CAPS LOCKA i wykrzykników – to właśnie jest odbierane jako podniesiony głos.
  4. Myśl krytycznie. Unikaj przesyłania, udostępniania i komentowania niepotwierdzonych, szokujących czy krzywdzących informacji. Pamiętaj, że mogą one być zmanipulowane, a jeśli zareagujesz – przyczynisz się do szerzenia dezinformacji.
  5. Działaj z szacunkiem. Nie obrażaj innych, nie odnoś się do nich pogardliwie, zachowaj tolerancję dla odmiennych poglądów – niezależnie od sytuacji. Co również bardzo ważne w tym kontekście – nie zapominaj o własności. Jeśli udostępniasz czyjś materiał lub wypowiedź – koniecznie oznacz autora.

 

To jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz aktywnie zadbać o to, aby internet był miejscem przyjaznym, zwracaj uwagę nie tylko na swoje zachowania, ale także na to, co robią inni.

W reagowaniu siła

Netykieta jest nie tylko o tym, jak zachowywać się w sieci, ale również o tym, jakie zachowania są niedopuszczalne i wymagają reakcji. Nie bój się reagować.

Przykładów, do których można się tutaj odnieść jest wiele. Od łamania zasad korzystania z danego portalu – co powinniśmy zgłosić jego administratorowi, który podejmie decyzje o konsekwencjach (np. usunięcie konta czy zablokowanie dostępu danej osoby), aż po aktywność zagrażającą użytkownikom sieci.

Zawsze w takich przypadkach warto skontaktować się z instytucjami, które przyjmują zgłoszenia o niepojących zjawiskach online. Na przykład:

  • CERT Polska (cert.pl) – incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci,
  • Dyżurnet.pl (dyzurnet.pl) – nielegalne treści w internecie.

 

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatnym poradnikiem „ABC cyberbezpieczeństwa” – znajdziecie tam wiele porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po internecie.

Źródło: OSE NASK

_

18 kwietnia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646184

Skip to content