Nawet 5 tysięcy złotych dla naszych prymusów

Nawet 5 tysięcy złotych dla naszych prymusów

Województwo Kujawsko-Pomorskie714 uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących i szkół muzycznych otrzyma w tym roku stypendia w ramach marszałkowskiego projektu Prymusi Pomorza i Kujaw II. Wsparcie finansowe trafi także do uzdolnionych zawodowców – łącznie w tym roku nagrodzimy ponad 1,2 tys. prymusów.

– Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni bardzo wiele, by związane z kształceniem wydatki nie obciążały nadmiernie budżetów rodzin, zwłaszcza tych mniej zamożnych. Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Projekt stypendialny realizujemy w oparciu o środki z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. W roku szkolnym 2023/2024 wsparcie trafi do 714 uczniów regionu. Wysokość stypendium wynosi od 300 do 500 złotych miesięcznie. Wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania.

Najliczniej reprezentowane szkoły to Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu (114 stypendystów), I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (67), IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu (46), I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku (46) i I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu (24)

Listy stypendystów w podziale na powiaty:

 

Prymusi Pomorza i Kujaw II w liczbach:

  • w roku szkolnym 2023/2024 stypendia otrzyma 714 uczniów
  • 133 stypendystów to uczniowie podstawówek, a 581 szkół ponadpodstawowych
  • wysokość wsparcia wynosi od 2 do 5 tysięcy złotych.

 

Urząd Marszałkowski realizuje dwa programy stypendialne – poza uczniami uzdolnionymi w zakresie przedmiotów ścisłych i humanistycznych stypendia otrzymują także uczniowie szkół zawodowych. Zobacz Zawodowcy z marszałkowskim wsparciem

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP; Ubiegłoroczne spotkanie ze stypendystami

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 lutego 2024 r.

 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7136502