Nauka przez zabawę w Młynie Wiedzy

Nauka przez zabawę w Młynie Wiedzy

Nauka przez zabawę w Młynie Wiedzy

Młyn Wiedzy w Toruniu

Nowe tematy warsztatów i zajęć laboratoryjnych, a także zwiedzanie interaktywnych wystaw – to główne propozycje toruńskiego centrum nauki na rok szkolny 2022/2023.

– Przygotowaliśmy zajęcia dla przedszkolaków, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Czekają na nich również laboratoria i oczywiście interaktywne wystawy. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób poznawania otaczającego nas świata – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Dla najmłodszych, czyli przedszkolaków, przygotowano zajęcia “Toruń i jego tajemnice”. W ich trakcie dzieci odkryją tajemnice legend toruńskich, dowiedzą się, jaka historia jest związana, z drugim co do wielkości w Polsce, dzwonem oraz co kryje się pod pojęciem “Tuba Dei”. – Przybliżymy dzieciom bogatą symbolikę ukrytą w herbie naszego miasta, wspólnie stworzymy autorską wizję głównych zabytków Torunia oraz porozmawiamy o emocjach na ścieżkach dorastania – mówi Marcin Centkowski. “Zerówkowicze” spędzą aktywnie czas w “Pracowni kolorowych eksperymentów”, w której samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia.

Najbogatsza oferta zajęć została przygotowana dla szkół podstawowych. Warsztaty “Gdzie wzrok nie sięga” to okazja do wykonania doświadczeń, dzięki którym lepiej poznają i zrozumieją sekrety ludzkiego oka. Dowiedzą się, jak działa soczewka oraz dlaczego ludzie dostrzegają tyle kolorów i ich odcieni. – Poznają wiele ciekawostek ze świata zwierząt dotyczących oczu i sposobów widzenia – dodaje rzecznik Młyna Wiedzy. “Pracownia młodego naukowca” to warsztaty, na których uczniowie poznają sylwetki wybranych naukowców oraz samodzielnie wykonają eksperymenty z zakresu nauk przyrodniczych. Poznają również sprzęt potrzebny do pracy naukowcom.

W pracowni biologicznej przygotowano zajęcia “Jak i dlaczego rośnie drzewo?”. – Jesteśmy przyzwyczajeni do codziennego widoku drzew. Co tak naprawdę o nich jednak wiemy? W trakcie laboratorium pokażemy, jakie tajemnice skrywają drzewa w swych konarach, dlaczego farbują liście na zielono i w jaki sposób nawet najwyższe drzewa są w stanie dostarczać litry wody nawet do najmniejszego liścia na szczycie korony – wyjaśnia Marcin Centkowski. Wspólnie z edukatorami, przy pomocy mikroskopów, będą oglądać to, co nieuzbrojonemu oku może umknąć. Dowiedzą się, że zwykłe drzewo to złożona fabryka.

W pracowni fizycznej na uczniów czekają zajęcia “Bujania, wahania, kołysania i inne drgania”. W ich trakcie uczestnicy poznają różne zjawiska związane z ruchem harmonicznym. Zostaną wyznaczone częstotliwości i amplitudy. – Dowiedzą się, czym jest rezonans, wymuszanie i tłumienie. Odkryjemy różne ciekawostki związane z oscylacjami – mówi Centkowski.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało również warsztaty poświęcone komunikacji międzyludzkiej oraz Polsce, które będą odbywały się w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji. “Moja duża Ojczyzna” to zajęcia, na których uczestnicy dowiedzą się, z czego słyną poszczególne regiony naszego kraju oraz poznają Polskę pod kątem jej geografii, etnografii i gospodarki. W trakcie warsztatu “Dogadaj się!” uczniowie przećwiczą rozróżnianie hejtu od krytycznej opinii, dowiedzą się, co czuje ofiara przemocy słownej oraz jakie konsekwencje ponosi hejter. Rozwiną także umiejętności radzenia sobie w konfliktowych sytuacjach.

Uczniów ze szkół ponadpodstawowych centrum nauki zaprasza na zajęcia “Dogadaj się!” i laboratorium w pracowni fizycznej “Elektryczne idee”. Podczas warsztatów okaże się, że zamiana pewnego rodzaju energii w energię elektryczną może przebiegać na różne sposoby i z różną sprawnością. Będzie również okazja, aby zbudować układ zdolny do zasilenia smartfona.

Do dyspozycji grup przedszkolnych i szkolnych będą również interaktywne wystawy, w tym (jedyna w Polsce) poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – “Ścieżki dorastania”.

Wszystkie zajęcia realizowane w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstały w oparciu o podstawę programową w szkołach. Szczegółowe opisy zajęć na rok szkolny 2022/2023 są dostępne na stronie internetowej  centrum nauki.

Od 1 września Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zmienia godziny otwarcia głównego budynku. Po wakacyjnej przerwie wracają tury zwiedzania. Od wtorku do piątku ekspozycje będzie można zwiedzać w godz. 9:00-12: i 12:00-15:00. W soboty i niedziele centrum nauki zaprasza w godz. 11:00-17:00. Wystawa “Ścieżki dorastania” (budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji) jest dostępna od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-11:00, 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00 i 17:00-19:00.

1 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7056248