Skip to content

Nauka przez zabawę w Młynie Wiedzy

Oferta Młyna Wiedzy w nowym roku szkolnym

Nauka przez zabawę w Młynie Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu od 10 września będzie realizowało ofertę edukacyjną na rok szkolny 2019/2020. W programie znalazły się warsztaty, zajęcia w specjalistycznych laboratoriach, zwiedzanie interaktywnych wystaw oraz ścieżka edukacyjna na ekspozycji „O obrotach”.

Centrum nauki zaprasza przedszkolaki do udziału w zajęciach poświęconych różnym środkom transportu, 7 cudom świata, poznawaniu planet Układu Słonecznego oraz wcieleniu się w rolę naukowców, którzy przeprowadzają proste eksperymenty, a także poznają sprzęt wykorzystywany w laboratoriach. Warsztaty połączone są ze zwiedzaniem interaktywnych wystaw.

Uczniowie szkół podstawowych będą mogli uczestniczyć w zajęciach poświęconym różnorodnym gatunkom roślin i zwierząt żyjących w lasach, zmysłom, dzięki którym człowiek poznaje otaczający świat, dowiedzą się również, jaką rolę w procesie poznawczym pełni mózg oraz wcielą się w rolę naukowców i samodzielnie wykonają szereg eksperymentów – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

W pracowni biologicznej dla uczniów szkół podstawowych przygotowano zajęcia “Walka o przetrwanie” oraz “Osmoza bez tajemnic”. Pierwsze laboratorium pozwoli na poznanie wybranych przykładów adaptacji roślin do różnych warunków środowiska, np. ubogich w związki azotowe, suchych czy obfitujących w wodę. Dzięki drugim zajęciom będzie można zapoznać się z osmozą, sprawdzić, jaki ona ma związek z wielkością komórek, a także jakie są właściwości membran dializacyjnych i torebek foliowych. Zajęcia w pracowni fizycznej będą poświęcone magnetyzmowi oraz zaprojektowaniu najbardziej wydajnej sieci ekologicznych elektrowni. Elementem zajęć będzie gra strategiczna, która jest zbliżona w metodologii prowadzenia eksperymentu naukowego. W trzeciej pracowni Młyna Wiedzy uczniowie ze szkoły podstawowej będą mogli rozpocząć przygodę z programowaniem podczas zajęć “Programowanie – prosta sprawa – z microbit:, to zabawa!”.

Podczas tematycznej ścieżki zwiedzania na wystawie “O obrotach” uczniowie zapoznają się metodami odkrywania egzoplanet, dowiedzą się, w jaki sposób ludzie pozyskują informacje z odległych zakątków Wszechświata, poznają kilka ciekawostek o Układzie Słonecznym i odkryją różnicę między brakiem grawitacji, a stanem nieważkości. Dowiedzą się również, w jaki sposób można podnieść bardzo ciężki obiekt i przekonają się, czy odkrycie koła było faktycznie przełomowym momentem w dziejach ludzkości.

Do dyspozycji jest również 10 interaktywnych wystaw o bardzo zróżnicowanej tematyce. Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z Układem Słonecznym, pobiegać w kole chomika, zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zapoznać się z procesami hydrologicznymi, odbyć podróż na statku pirackim czy zobaczyć w dużym powiększeniu owady żyjące wokół nas. Wystawa „Autostrada dźwięku” przybliży zagadnienia związane z fizyką dźwięku.

W grudniu 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni wystawę „Ścieżki dorastania”, która będzie poświęcona procesowi dojrzewania, nabywania kompetencji kulturowych i społecznych, a także emocjom i sposobom ich wyrażania.

Szczegółowe opisy zajęć przygotowanych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w okresie roku szkolnego jest czynne od wtorku do piątku w godz. 9.00-15.00, a w soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00. W tygodniu zwiedzanie wystaw odbywa się w dwóch trzygodzinnych turach rozpoczynających się o godz. 9.00 i 12.00.

W dniach 2-6 września Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie nieczynne.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7659320