31 mar Nauczycielu, spróbuj sam, zainspiruj się i pokaż uczniowi! KPCEN Toruń poleca materiały, aplikacje, platformy do nauki online
Wychodząc naprzeciw codzienności nauczycieli i uczniów w sytuacji epidemicznej, przygotowaliśmy propozycję materiałów przydatnych do nauki online. Nauczycielu – możesz pokazać je uczniowi, możesz wykorzystać w swojej pracy zdalnej. To źródła, do których można sięgnąć teraz – i wrócić do nich w każdej chwili, za tydzień, miesiąc, za rok. Pomoce dla nauczyciela i ucznia w pigułce – będziemy je aktualizować.
- Kujawsko-Pomorska e-Szkoła – lekcje transmitowane online dla szkoły podstawowej i liceum, projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kanał YouTube , profil na Facebooku. Więcej informacji o e-Szkole tutaj.
- www.edupolis.pl – platforma informacyjno-edukacyjna, projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- egzamin ósmoklasisty – zadania do powtórek, materiały przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty i matury.
- Kulturalna Szkoła TVP Kultura, poniedziałek–piątek o 13.00: spektakle, adaptacje filmowe, koncerty.
- Ninateka – dostęp do publicystyki, reportaży, filmów, spektakli teatralnych i operowych, relacji z wystaw
- możliwość skorzystania z treści podstawy programowej nauczanego przedmiotu na serwisach: https://epodreczniki.pl/ – platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, http://scholaris.pl/, www.twinkl.com/, www.ted.ed.com/, www.khanacademy.org/ (Źródło: Facebook – Marcin Stanowski)
- jak wykorzystać zasoby online: https://www.ore.edu.pl/2019/09/kno/, https://etwinning.pl/szkolenia (Źródło: Facebook – Marcin Stanowski)
- platformy nauczania zdalnego, na których wszyscy uczniowie będą zobowiązani do wykonywania zamieszczonych zadań, jakie im zamieścisz: www.classroom.google.com, www.edmodo.com (Źródło: Facebook – Marcin Stanowski)
- platformy do wideokonferencji: www.zoom.us, https://whereby.com/information/pricing/, https://www.webex.com/pricing/index.html, www.clickmeeting.com (Źródło: Facebook – Marcin Stanowski)
- aplikacje do sprawdzania wiedzy: www.learningapps.org, www.kahoot.com, www.quizlet.com, https://quizizz.com
- platforma do pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych https://whereby.com/
- programy, które umożliwiają prowadzenie zdalnych lekcji (Źródło: Instytut Goethego w Krakowie https://blog.goethe.de/majstersztyk/archives/429-Unterrichten-in-der-Corona-Zeit.html autorstwa Tünde Kadar: Google Hangouts dla posiadaczy konta Google, przydatne do równoczesnej pracy na Video-Chat i Google Doc; Adobe Connect – 90 dni bezpłatnego korzystania z audio, video, telekonferencji z możliwością przesyłania plików ; Free Conference – do 5 uczestników i Cisco Webex Meetings – do 100 uczestników; Amazon Chime oferuje 30 dni wersji próbnej Bitrix24 – bezpłatnie po wybraniu opcji Bitrix24; Online-Video-Chat-Community Tiny Chat ma możliwość tworzenia czatów video – bezpłatnie; Microsoft Teams, znane już wielu nauczycielom, udostępnia opcje: praca na czacie, notatki, załączniki, tworzenie wirtualnej klasy (przydział zadań) oraz telekonferencje na żywo, bezpłatnie dla szkół; Zoom obecnie udostępnione bezpłatne narzędzie do wideokonferencji z licznymi uczestnikami (do 100) ; Mit GoToMeeting kann man Online-Besprechungen, Desktop-Sharing und Videokonferenzen durchführen; BigBlueButton (Open-Source) – umożliwia korzystanie ze wspólnej tablicy, pracę w grupach i podgrupach, nanoszenie poprawek na notatki, wspólne pisanie, ankiety i inne; Spreed – narzędzie bezpłatne przydatne do spotkań online, webinarów i telekonferencji; Vedamos – narzędzie w chmurze, które umożliwia rozmowy face to face , prowadzenie lekcji na żywo w wirtualnej klasie oraz zarządzanie kursami.
- źródła online rekomendowane przez Wydawnictwo Operon – www.multiteka.operon.pl
- Strona do nauki języka niemieckiego: https://www.einfachdeutschlernen.com/ , na której poza filmikami można znaleźć wiele świetnych ilustracji i plakatów objaśniających znaczenie słownictwa. Atrakcyjne graficznie i ciekawe. Dodatkowo – forum, na którym jest wiele pomysłów
- portal pomocny w nauce języka niemieckiego DaF
- Musico.io – narzędzia do nauki muzyki online: Zoom, Skype, Google Classroom, Evernote, iCloud…
- Zabawy edukacyjne
- PDF do pobrania z linkami do ciekawych kanałów edukacyjnych z różnych przedmiotów na YouTube (Źródło: tomasztokarz.net)
- PDF-y z ćwiczeniami do nauki języków obcych z linkami: 3 ZESTAW ĆWICZEŃ DLA POZIOMU_A1, JEZYK NIEMIECKI, Język niemiecki francuski, materiały do nauki języka niemieckiego, FrancuskiMILIONERZYPoziom A1.pptx
Opracowanie: Regina Strzemeska, Małgorzata Kaczmarek, Ewa Kondrat, Dominika Wojtasińska
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu