Nasze parki etnograficzne

Nasze parki etnograficzne

Dawne wiejskie zagrody, dziewiętnastowieczny młyn, zabudowa szeregowa osadników z Holandii, drewniane barki rzeczne – to tylko część z bogatych zbiorów jakie znajdują się na terenie czterech skansenów prowadzonych przez marszałkowskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Bogactwo i różnorodność regionów województwa kujawsko-pomorskiego zobaczymy w Kłóbce, Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce.

– “Konsekwentnie wspieramy nasze parki etnograficzne, w których prezentujemy życie dawnych mieszkańców naszego regionu. Sierpień jest doskonałą okazją do zwiedzania i poznania ich historii” – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Na terenie znajdującego się w centrum Torunia skansenu Muzeum Etnograficznego znajduje się dziewiętnaście dużych obiektów. To przede wszystkim chaty, stodoły i zabudowania gospodarskie z różnych zakątków województwa kujawsko-pomorskiego: Kujaw, Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Razem z drewnianymi płotami, piwniczkami, gołębnikami i ogródkami tworzą malownicze zagrody, a umeblowane i wyposażone wnętrza chat doskonale przywołują obraz wsi sprzed 200 lat.

Muzeum Etnograficzne prowadzi nie tylko skansen w centrum Torunia, ale również parki etnograficzne w Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce. Ekspozycja w Kaszczorku to obiekty związane z rybołówstwem – drewniana osiemnastowieczna chata, która stoi w tym miejscu od ponad dwóch wieków – oraz zabudowania gospodarskie przeniesione z terenu ziemi chełmińskiej. Ekspozycję tworzą też stuletnie drewniane barki.

Do innego świata zaprasza Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Skansen przypomina o menonitach – protestanckich osadnikach z Niderlandów, którzy od XVI wieku zasiedlali nadwiślańskie tereny zalewowe. Na 5 hektarach została zrekonstruowana olenderska wieś składająca się z trzech siedlisk. Pochodzące z XVIII i XIX wieku budynki mieszkalne i gospodarskie zostały przeniesione z Doliny Dolnej Wisły. We wnętrzach pieczołowicie oddano specyficzny klimat menonickich domostw, których dominowała prostota i skromność wystroju. Odtworzone ogródki i sady nadają temu miejscu specyficznego uroku. Kolejną ciekawostką skansenu jest menonicki cmentarz, który funkcjonował od XIX wieku do 1945 roku.

Prowadzone przez Muzeum Etnograficzne skanseny będzie można zwiedzać w sobotę (24 sierpnia) w Dniu Architektury Drewnianej. Wstęp wolny.

Na terenie Perły Kujaw, jak nazywana jest Kłóbka, znajduje się park etnograficzny, na terenie którego –  dzięki wsparciu samorządu województwa – pieczołowicie odtworzono dworskie i wiejskie zabudowania Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Na powierzchni 5 ha znajduje się aż osiemnaście obiektów.  Najstarsze  pochodzą z XVIII wieku. W skansenie są trzy kompletne zagrody, barokowy kościółek, wiatrak, karczma, kuźnia, dawna szkoła, a nawet strażacka remiza.

Park zdobi również odrestaurowany park i Dwór Orpiszewskich, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. We wnętrzach dworu wiernie został odtworzony klimat dawnej siedziby ziemiańskiej. Zaprezentowano w nim również twórczość malarską Marii Orpiszewskiej.

„Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej” to tytuł wystawy znajdującej się we wnętrzach odrestaurowanego dziewiętnastowiecznego spichlerza w Kłóbce. Zabudowania gospodarskie skansenu uzupełnia jego najnowsza atrakcja – dziewiętnastowieczny młyn wodny z działającą linią przemiału zboża.

Samorząd województwa prowadzi siedemnaście jednostek kulturalnych, które zachęcają do korzystania z ich oferty.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga dla UMWKP, Skansen w Kaszczorku

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

16 sierpnia 2024 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7228549

Skip to content