18 kwi Nasi młodzi naukowcy powalczą o laury E(x)plory
Po raz kolejny do Gdyni pojadą także Dorian Żarna i Wiktor Kuś, również z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy. Zaprezentowali oni udoskonalony projekt innowacyjnego modułu napędowego, który mógłby zastąpić w pojazdach silniki spalinowe oraz być konkurencją dla napędów ekologicznych. W przeciwieństwie do przekładni mechanicznej silnik elektryczny jest tu połączony z osią pojazdu za pośrednictwem cieczy, mieszaniny wody z gliceryną, dzięki czemu moduł staje się wydajniejszy. Opiekunką naukową obu wspomnianych projektów jest Kamilla Tuzińska z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy.
Trzecim projektem, który reprezentować będzie nasze województwo podczas finału krajowego w Gdyni, jest łazik marsjański autorstwa zespołu w składzie Bartosz Multan i Jakub Leśniewski z Technikum nr 4 we Włocławku. Jest to projekt powstały przede wszystkim w celach edukacyjnych. Zamiarem autorów było stworzenie platformy mobilnej, na wzór tworzonych na konkursy w rodzaju University Rover Challenge, by zmierzyć się z napotykanymi przez konstruktorów i programistów przy takich projektach problemami technicznymi. Opiekunem naukowym zespołu jest Jarosław Dąbrowski.
Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat, promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a współgospodarzem etapu regionalnego samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas otwarcia Regionalnego Festiwalu Naukowego w Bydgoszczy samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Lista dziewięciu projektów, które otrzymały akredytację do finałowych rozgrywek:
- Konrad Oborski, Maciej Bachurzewski, Mikołaj Kasabuła – projekt „Zośka”,
- Agnieszka Ostrowska, Zuzanna Głowacka, Agnieszka Ostrowska – projekt „reThink”,
- Jan Paczkowski – projekt „BrailleView – czytnik skali szarości dla niewidomych”,
- Dorian Żarna, Wiktor Kuś – projekt „Innowacyjny Moduł Napędowy”,
- Anita Szepelska, Julia Borowicz – projekt „Porównanie właściwości antyoksydacyjnych wybranych rodzajów miodów – rzepakowego, gryczanego, spadziowego, lipowego”,
- Jakub Żukowski – projekt „LogTeamCNC – Maszyna CNC przeznaczona dla placówek edukacyjnych”,
- Bartosz Multan, Jakub Leśniewski – projekt „Łazik marsjański”,
- Agnieszka Omernik – projekt „Współczynniki w zależności masa-jasność gwiazdy”,
- Tycjan Kołecki, Wiktor Forjasz, Paweł Łoziński – projekt „Life Saving Band – opaska wykrywająca choroby naczyniowo-sercowe”.
Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Więcej o projektach finałowych na stronie www.explory.pl.
Gabinet Marszałka
Fot. UMWKP
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl