Nasi harcerze na zlocie stulecia

14.04.2018 Złaz harcerski - fot. Szymon Zdzieblo

Nasi harcerze na zlocie stulecia

Kujawsko-pomorscy harcerze uczestniczą w odbywającym się w Gdańsku zlocie Związku Harcerstwa Polskiego. Dziś wieczorem przy ogniskach na Wyspie Sobieszewskiej odwiedzą ich marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober. Sprzęt obozowy na zlot regionalna chorągiew ZHP kupiła za środki z dotacji celowej (400 tysięcy złotych) samorządu województwa.

Za pieniądze z marszałkowskiej dotacji harcerze kupili m.in. namioty, łóżka polowe, regały namiotowe i agregaty prądotwórcze.

 – Harcerstwo to wspaniała przygoda tysięcy młodych ludzi i piękne wspomnienia osób w moim wieku. Ale harcerstwo to przede wszystkim znakomita metoda wychowawcza, która zawsze się dobrze sprawdza, także w trudnych sytuacjach. Jej ważnym elementem jest wychowanie w duchu patriotycznym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Pamiętamy o tym w roku stulecia odrodzonej Polski i stulecia polskiego skautingu. 

Regionalna chorągiew ZHP prowadzi rozpoczęty w tym roku, adresowany do młodzieży ze środowisk zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem, program „Harcownie – metodyka harcerska wsparciem dla rodziny”. Druhny i druhowie prowadzą dla nich zajęcia w formie pracy podwórkowej. Młodzi ludzie uczą się działania w grupie i dla dobra innych, empatii i odpowiedzialności, próbują sił w harcerskich inicjatywach i aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Projekt, którym objęto ponad 700 osób, potrwa do końca stycznia 2020. Kosztuje 5 milionów złotych, finansowanie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Harcerki i harcerze prowadzą też publiczną zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika pomordowanych we wrześniu 1939 Pomorzan, który stanie w Toruniu. Puszki na datki na ten cel i ulotki informacyjne na ten temat zabrali z sobą także na zlot.

Samorząd województwa od lat systematycznie wspiera harcerstwo. W ostatnim czasie marszałkowskie wsparcie posłużyło do gruntownej modernizacji nowej siedziby brodnickiego hufca ZHP i miejsca spotkań działającego w strukturach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Toruńskiego Hufca Harcerek Katarzynki. Najnowszym sfinansowanym w ten sposób przedsięwzięciem jest w gruntowny remont kamienicy przy ulicy Terasy 2 w Bydgoszczy, w której mieści się harcówka ZHR, z młodzieżowym hostelem z 27 miejscami noclegowymi.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie główne: Szymon Zdziebło

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181663

Skip to content