21 sie Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłasza konkurs na materiały edukacyjne dla szkół
Dziś rusza konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa na opracowanie materiałów edukacyjnych dla szkół dotyczących zagadnień dziedzictwa kulturowego. Konkurs skierowany jest do nauczycieli, edukatorów, studentów i rodziców, czyli wszystkich tych, którzy znają podstawy programowe, mają wiedzę na temat dziedzictwa i chcą się nią podzielić. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 30 października 2020 r. Na laureatów czekają nagrody pieniężne. Konkurs jest organizowany w ramach realizacji „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022”.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie materiałów edukacyjnych przeznaczonych do wykorzystania przez nauczycieli, edukatorów lub opiekunów w pracy z dziećmi i młodzieżą podczas zajęć dydaktycznych w przedszkolach, szkołach podstawowych, a także w liceach, technikach, szkołach branżowych i policealnych.
Konkurs ma na celu zwiększenie efektywności systemu upowszechniania wiedzy o dziedzictwie i jego wartości, a także kreowanie w młodym pokoleniu przekonania o znaczeniu dziedzictwa kulturowego dla integralnego rozwoju człowieka poprzez tworzenie użytecznych i zgodnych z dobrymi praktykami nowoczesnej edukacji materiałów dydaktycznych.
Dzięki tej inicjatywie mamy szansę pozyskać prace, które przybliżą najbliższe środowisko kulturowe i specyfikę historyczną poszczególnych regionów Polski, a także wzmocnią integrację międzypokoleniową i wspólnotę lokalną – tłumaczy Beata Bauer Kierownik Działu Kształcenia o Dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.
Prace konkursowe powinny zawierać scenariusz lekcji wraz z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi. Każdy scenariusz powinien być sporządzony według konkretnego schematu zawierającego informacje na temat m.in.: grupy wiekowej, do której jest skierowany; przedmiotu, którego dotyczy; tematu zajęć; przewidywanego czasu trwania lekcji; wykorzystanych w scenariuszu metod nauczania, środków dydaktycznych i pomocy multimedialnych np.: gry dydaktyczne, zadania, karty pracy, fiszki, prezentacje multimedialne, filmy, animacje, podcasty etc.
Zgłoszenia można przesyłać drogą elektroniczną na adres mailowy edu@nid.pl lub jeśli przygotowane materiały dydaktyczne wymagają prezentacji w innej formie (np. puzzle, gry planszowe, formy przestrzenne, makiety), prace należy dostarczyć wraz ze scenariuszem na adres siedziby Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Spośród prac konkursowych jury wybierze maksymalnie 10 najlepszych scenariuszy lekcji – każdej zwycięskiej pracy zostanie przyznana nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł.
Nagrodzone scenariusze lekcji zasilą tym samym bazę wiedzy nowej platformy internetowej poświęconej edukacji o dziedzictwie edu.nid.pl, która powstała w ramach „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”. Program ma na celu zwiększenie świadomości potrzeby poznania i ochrony dziedzictwa kulturowego przez młode pokolenie. Krajowy program realizuje tym samym zapisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.
Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są w Regulaminie TUTAJ
***
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń.
Fot. Fundacja Inicjatywa B