01 mar Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Ustanowienie w 2011 r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór tej daty – związanej z 60. rocznicą zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – jest także symbolicznym aktem uhonorowania najwyższej ofiary złożonej przez dziesiątki tysięcy żołnierzy podziemia powojennego w trakcie pierwszej komunistycznej dekady – napisał dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na uroczystość ku czci Żołnierzy Niezłomnych na „Łączce” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. W trakcie ceremonii prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzy wystawy plenerowe o rtm. Witoldzie Pileckim oraz o ppłk. Łukaszu Cieplińskim, prezesie Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który został zamordowany 1 marca 1951 r. Uroczystość odbędzie się 1 marca (poniedziałek) br. o godz. 12.00. Transmisja na IPNtv
Kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie była miejscem potajemnego zakopywania polskich bohaterów pomordowanych katyńskim strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy komunistycznych organów represji w latach 1948–1956. W Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, wybudowanym na tym miejscu, spoczywają dziś znalezione tu szczątki kilkudziesięciu Niezłomnych. Wciąż szukamy tysięcy pozostałych. Ich symbolicznymi przedstawicielami prezentowanymi na wystawach IPN są rtm. Witold Pilecki – „ochotnik do Auschwitz” oraz ppłk Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Im właśnie poświęcone są wystawy, które zostaną otwarte 1 marca br. w czasie centralnych uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych. Będą prezentowane do listopada 2021 r.
Ekspozycje te należą do nowego cyklu wystaw „biografie elementarne”. Biuro Edukacji Narodowej IPN rozpoczęło tworzenie tych syntetycznych wystaw, by upamiętnić osoby, które odegrały wybitną rolę w historii Polski XX w.
Ze względu na przepisy związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 ograniczające liczbę osób mogących wziąć udział w uroczystości realizację transmisji przeprowadzi Telewizja Polska, która umożliwi nieodpłatne pobranie sygnału audio i wideo wszystkim zainteresowanym redakcjom.
Źródło: ipn.gov.pl
Fot. ipn.gov.pl