24 mar Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 r., w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 24 marca 1944 r. w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa, ich 6 dzieci oraz 8 ukrywanych przez nich Żydów z rodziny Goldman, Grünfeld i Didner.
Więcej na temat rodziny Ulmów TUTAJ
Aby upamiętnić Polaków, ratujących Żydów z narażeniem własnego życia, instytucje kultury – m.in. Muzeum Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Instytut Pileckiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – przygotowały wirtualne wystawy, wykłady online, materiały audio i wideo dostępne bezpłatnie na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
Instytut Pileckiego zachęca wszystkich, zwłaszcza młodzież, do wzięcia udziału w akcji na Facebooku zorganizowanej w ramach projektu “Zawołaj po imieniu”. Celem akcji jest upamiętnienie Polaków zamordowanych za niesienie pomocy Żydom oraz okazanie solidarności z rodzinami zamordowanych poprzez zapalenie symbolicznego płomyka pamięci – umieszczenie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku z logo projektu „Zawołani po imieniu”. Szczegóły na www.instytutpileckiego.pl i na Facebooku.
Nauczycielom historii polecamy kanał “Świadkowie Epoki”, prowadzony na YouTube przez Instytut Pileckiego, zawierający wypowiedzi osób, które przeżyły II wojnę światową oraz tych, które pamiętają czasy powojenne. Archiwum historii mówionej stworzone przez Instytut Pileckiego zawiera już prawie 800 nagrań, które z pewnością wzbogacą lekcje historii.
Oprac. Anna Siemińska
Zdjęcie gł.: Warszawa. Dwoje Żydów przechodzi przez zasieki z drutów kolczastych w getcie. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe (domena publiczna)