Narodowe Święto Niepodległości – spotkajmy się z kulturą

Narodowe Święto Niepodległości – spotkajmy się z kulturą

W całym kraju świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spośród setek możliwości warto rozważyć uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. W naszym regionie nie zabraknie koncertów patriotycznych, warsztatów plastycznych czy spektakli, organizowanych między innymi przez wojewódzkie instytucje kultury. Zapraszamy do udziału. Świętujemy z Niepodległą

Z okazji Dnia Niepodległości 11 listopada w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17 odbędą się warsztaty plastyczne „Papierowa Kawaleria”. Więcej na stronie galerii. Z kolei na korytarzach Urzędu Marszałkowskiego można oglądać wystawę podsumowującą konkurs plastyczny dla dzieci „Niepodległa – Nieodległa”, również organizowany przez galerię. Więcej.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w sobotę (10 listopada) na wieczornicę patriotyczną. W programie wystąpienie Tomasza Wąsika poświęcone przełomowym wydarzeniom włocławskim z 1918 r. oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów „Lutnia” i „Lutnia Nova”. Więcej na stronie muzeum.

Również w sobotę (10 listopada) Filharmonia Pomorska zaprasza na wieczór muzyczno-literacki z muzyką Chopina, Paderewskiego i Wielką Improwizacją z „Dziadów” Mickiewicza w interpretacji dwóch aktorów: Jerzego Treli i Piotra Stramowskiego. Utwory polskich kompozytorów wykona pianista Bartłomiej Wezner. Więcej na stronie filharmonii.

Dobre śniadanie, pyszna kawa i wartościowe rozmowy z bliskimi oraz z nieznajomymi – Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza w dzień Narodowego Święta Niepodległości na „Niedzielę w Teatrze”, podczas której, oprócz wspólnego śniadania, odbędą się warsztaty artystyczne z wykonywaniem kotylionów. Więcej na stronie teatru.

We foyer Opery Nova można oglądać zdjęcia archiwalne z miast Kujaw i Pomorza z pierwszych lat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz współczesne fotografie Marka Chełminiaka, zamieszczone w albumie przygotowanym z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (więcej). Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości opera uświetniła także premiera „Awantury w Recco, czyli Drzewka wolności”.

Dobrym pomysłem na świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości jest podróż od Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. W niedzielę będzie można przede wszystkim wysłuchać koncertu muzyki polskiej (Nowowiejski, Chopin, Moniuszko, Wieniawski) w wykonaniu Chopin Quartet, a także pospacerować po pięknym szafarskim parku. Więcej na stronie ośrodka.

Tradycją stały się spotkania przygotowywane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w wigilię Święta Niepodległości. Tym razem podczas jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy zapraszają na rozśpiewane, radosne spotkanie towarzyskie, podczas którego przypomnimy sobie piosenki i pieśni przywołujące wspomnienie czasów, kiedy kraj cieszył się odzyskaną wolnością, a Polacy spotykali się tylko po to, by wspólnie, wesoło spędzić kilka chwil. W dniu spotkania zaprezentowana zostanie wystawa przybliżającą sylwetki wyjątkowych postaci zasłużonych dla Niepodległej wyznania ewangelickiego. Więcej na stronie KPCK.

W sobotę (10 listopada) na uroczysty koncert patriotyczny w hali Artego Areny w Bydgoszczy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza Ziemia Bydgoska. Zespół przygotował program szczególny – iście patriotyczny – z gościnnym udziałem chórów bydgoskiego Pałacu Młodzieży. Więcej.

Kujawsko – Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Toruniu zaprasza na III Regionalny Festiwal Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w czwartek (8 listopada) w siedzibie placówki. Tego samego dnia w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy odbędzie się wernisaż wystaw „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię Panie..” oraz „Oręż niepodległości”.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza  20 listopada na galę wręczenia nagród i otwarcie wystawy prac plastycznych uczestników VIII Wojewódzkiego Konkursu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem wystawy „Drogi do niepodległości” jest Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych im. Wandy Szuman w Toruniu. Wystawa czynna do 2 grudnia w godzinach otwarcia Muzeum. Więcej na stronie muzeum.

O naszej niepodległości należy także dyskutować. To będzie możliwe podczas konferencji „Jedyna, Nasza, Niepodległa”, która odbędzie we wtorek (6 listopada) się w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza przy ulicy Jezuickiej.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński, Na koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016786