Najnowsza wystawa w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu ,,Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”

Najnowsza wystawa w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu ,,Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Okręgowe w Toruniu ma przyjemność zaprezentować najnowszą wystawę pt. „Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”, która eksponowana będzie w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, oddziale Muzeum Okręgowego. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 12 stycznia br. o godz. 17.00, a będzie można ją oglądać do 12 kwietnia br.

Miasto Longquan malowniczo położone w zakolu rzeki Oujiang, otoczone zalesionymi wzgórzami, zasłynęło z wyjątkowej ceramiki. Miejscowość obdarzona została przez naturę idealnymi warunkami do wyrabiania wysokiej jakości porcelany. Jej okolice obfitują w złoża podstawowych surowców: kaolinu i skaleni oraz niewyczerpane ilości drewna i źródeł wody, a umiarkowanie wilgotny, łagodny klimat sprzyja obróbce materiału. Seladony z Longquanu mogą poszczycić się najdłuższą i najbogatszą historią w dziejach ceramiki Państwa Środka. To najstarsze przykłady chińskiej porcelany. Tradycja ich wytwarzania – choć mająca okresy rozkwitu i regresu – trwa nieprzerwanie około 1600 lat i nadal jest z powodzeniem kontynuowana. Miejscowe wyroby zwano w języku chińskim qing ci, na Zachodzie – seladonami. Ich niezrównany artyzm polegał na prostocie i elegancji form oraz na wspaniałości jednobarwnych szkliw o charakterystycznej tonacji: od mlecznobiałych, przez malachitowe i oliwkowe zielenie, do wielu odcieni błękitu i szarości.

Mistrz Jiang Tonglei od niemalże 30 lat na obrzeżach Longquan prowadzi manufakturę Sunkeng Yao, w której wytwarza seladony. Twórczość artysty charakteryzuje głębokie poszanowanie tradycji ceramicznych miejsca, w którym się urodził i wychował. Przez lata swojej pracy próbował odtwarzać formuły szkliw oraz techniki wypału dawnych mistrzów. Inspirują go klasyczne kształty charakterystyczne dla minionych epok, tworząc z porcelany własną, nowoczesną „seladonową” wersję starożytnych brązów Państwa Środka. Liczną grupę tworzą prace o charakterze użytkowym. Tradycyjne czarki i kubki wykonywane w manufakturze Jiang Tongleia są eleganckie, pozbawione ostentacji, wymyślnych kształtów i dekoracji. Epatują pięknem seladonowego szkliwa o barwie „nieba po deszczu”. Pięknie zaprojektowane zestawy do kaligrafii, pokryte szkliwem o barwie i strukturze jadeitu, mimo swych prozaicznych funkcji, są obiektami sztuki użytkowej. Inne eksponaty to ceramiczne rzeźby postaci z panteonu buddyjskiego, taoistycznego i religii ludowej.

Na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą zaprezentowane będzie ponad 100 obiektów, które przyjechały z pracowni Jiang Tonglei w Longquan.

Na podstawie tekstów Doroty Róż-Mieleckiej i Katarzyny Matuszczyk Lu

_______

Wystawa: „Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”
Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Wernisaż otwarcia: 12.01.2024 r, godz. 17:00
Termin: 13.01 – 12.04. 2024 r.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Paczuska
Pomysł wystawy: Dorota Róż-Mielecka, Katarzyna Matuszczyk Lu

Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

9 stycznia 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7062833