Najbliższe wydarzenia w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Najbliższe wydarzenia w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do udziału w najbliższych wydarzeniach:

Od 14 września 2022 r. zapraszamy na wystawę plenerową „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”, prezentowaną na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Na ekspozycję, ukazującą wybór około 30 murali upamiętniających przedwojenną żydowską społeczność, zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnieniem o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię oraz sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, stając się atrakcyjnym wizualnie narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów.

Wystawa czynna do 9 października 2022 r. Ekspozycji towarzyszy bogaty program działań edukacyjnych i kulturalnych, na pierwsze z nich – wykład dr Kingi Czechowskiej (Delegatura IPN w Bydgoszczy) pt. „Trzeba było ratować przyjaciół. Ludzi trzeba było ratować”. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z dawnego woj. pomorskiego – zapraszamy bezpośrednio po wernisażu o godz. 17:30.

16 września 2022 r. odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Jest to projekt organizowany od 43 lat. Jego głównym założeniem jest rozwijanie talentów plastycznych młodych ludzi poprzez tworzenie prac artystycznych w oparciu o zbiory muzealne całego świata.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że niezwykle trudne, a czasem niemożliwe stało się zwiedzanie ekspozycji i organizacja działań twórczych w szkołach, placówkach pracy pozaszkolnej i domach kultury. Konkurs w 2020 roku trzeba było odwołać. Rok później, pomimo obaw o frekwencję, przeprowadzona została kolejna edycja „Mojej Przygody w Muzeum”. Okazało się, że w projekcie wzięło udział ponad 800 uczestników, a prace plastyczne były niezwykle starannie przygotowane.

W 2022 r. na Konkurs przysłanych zostało prawie 1100 prac. m.in. z Argentyny, Hongkongu, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Tajwanu. Prace plastyczne oceniano w pięciu kategoriach wiekowych: 5 – 6 lat, 7 -9 lat, 10 – 12 lat, 13 – 15 lat i 16 – 18 lat, oraz kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jury przyznało 21 równorzędnych nagród dla uczniów oraz 20 nagród dla opiekunów plastycznych. Swoje nagrody przyznali także: Prezydent Miasta Torunia, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Około 250 prac zakwalifikowanych zostało na wystawę pokonkursową, która zostanie zaprezentowana w Ratuszu Staromiejskim, w terminie 16.09.2022- 30.12.2022 r.

Podczas trwania wystawy zwiedzający będą mieli możliwość zagłosowania na najlepsze ich zdaniem dzieło. W ten sposób w każdej kategorii wiekowej wyłoniona zostanie dodatkowa nagroda publiczności.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Ratusz Staromiejski w Toruniu (Pixabay)

12 września 2022

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165232

Skip to content