Nadanie Imienia Anny Wajcowicz Szkole Podstawowej w Śmiłowicach

Nadanie Imienia Anny Wajcowicz Szkole Podstawowej w Śmiłowicach

Urząd Gminy Choceń logo

5 listopada 2020r. odbyło się odczytanie aktu nadania imienia Anny Wajcowicz Szkole Podstawowej w Śmiłowicach. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Choceń Roman Nowakowski, Sekretarz Gminy Choceń Agnieszka Świątkowska, Proboszcz Parafii Św. Bartłomieja Ksiądz Krzysztof Kujawa, Rodzice Chrzestni: Jadwiga Bińkowska, Tadeusz Wajcowicz, wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach Sławomir Gwardecki, Przedstawiciele Rady Rodziców Aneta Ujazdowska i Iwona Słowińska.

Dyrektor Szkoły Wioletta Krysztoforska powitała wszystkich zebranych. Przedstawiła krótki przebieg procedury nadania imienia szkole i zaznaczyła, jak ważną rolę w życiu każdej szkoły odgrywa patron. Następnie oddała głos Sławomirowi Gwardeckiemu – przewodniczącemu zespołu ds. nadania imienia szkole, który przedstawił życiorys Anny Wajcowicz. Przemówieniu towarzyszyły fragmenty listów Ani do rodziny oraz opisy patronki przez jej najbliższych. W trakcie przemówienia przytoczono m.in. treść listu Andrzeja Wajcowicza ps. ,,Baca”, w którym pisze o swojej siostrze:

,,Była kochaną siostrą, wrażliwą na wszelkie kłopoty rodzeństwa. Lubiana przez znajomych i kolegów…”, ,,…Nie lubiła kłamstwa, niedomówień i nieporozumień. Lubiła bardzo muzykę, czytała dużo”.

Po prezentacji sylwetki patronki szkoły, uczniowie klas I-III odśpiewali hymn szkoły, do którego muzykę skomponował Miłosz Kierzkowski, zaś tekst napisał Radosław Babiński. W korytarzu szkolnym rozległa się muzyka i donośny, uroczysty śpiew dzieci: ,,Weźmiemy w dłonie naszą przyszłość/Będziemy mocno starać się…”

Kolejnym punktem spotkania było odczytanie Uchwały przez Wójta i wręczenie Aktu Nadania Imienia na ręce Dyrekcji Szkoły. Sekretarz Gminy Choceń Agnieszka Świątkowska złożyła życzenia i przekazała uczniom upominek w postaci telewizora. W szkole obok flagi Polski umieszczono portret Anny Wajcowicz; na sztalugach umieszczono prace uczniów klas I-III przedstawiające portret patronki. W budynku szkoły panowała podniosła atmosfera, którą dopełniała prezentacja poświęcona życiu bohaterki.

 

5 listopada 2020r. przeszedł do historii społeczności Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach, odtąd placówka będzie nosiła imię Anny Wajcowicz – urodzonej 5.07.1924r. w szkole w Śmiłowicach – harcerki, żołnierza AK, łączniczki w Powstaniu Warszawskim ps. ,,Hanka Kołczanka”- bohaterki, która poległa 1 sierpnia 1944 r. Uczestnicy spotkania byli nie tylko świadkami podniosłej chwili nadania imienia szkole, ale mogli wspomnieć osoby zasłużone dla szkoły i regionu, w tym również Rodzinę Wajcowicz i wszystkich absolwentów szkoły, walczących o wolność i niepodległość kraju. ,,To piękny dzień, który zapisał się w pamięci i w naszych sercach’’- relacjonowali uczestnicy.

Nie mogliśmy go spędzić w większym gronie, w gronie wszystkich uczniów, nauczycieli, przyjaciół szkoły, w gronie osób, które zapisały się na kartach historii szkoły. Niestety ze względu na panującą pandemię musieliśmy zmienić plany związane z nadaniem imienia naszej szkole i podzielić to wydarzenie na dwie odrębne uroczystości.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Anny Wajcowicz w Śmiłowicach pragnie podziękować Wszystkim, którzy dokonali wpłat na zakup sztandaru szkoły, drzewca, tablicy pamiątkowej i pokrycie innych wydatków związanych z minioną i planowaną uroczystością. Wszystkim darczyńcom osobiście podziękujemy w trakcie uroczystości przekazania szkole sztandaru, którą planujemy w maju 2021 r. Mamy nadzieję, że do tego momentu życie w naszym kraju wróci do normy i będziemy mogli spędzić ten czas wspólnie w większym gronie.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Anny Wajcowicz w Śmiłowicach
Wioletta Krysztoforska

 

 

Źródło: chocen.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164939

Skip to content