Na pasjonatów astronomii czekają nagrody

Na pasjonatów astronomii czekają nagrody

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Pasjonuje cię astronomia? Weź udział w naszym konkursie! Uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego regionu zapraszamy do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym. Na prace czekamy do 21 listopada 2022 r. Zwycięzcy otrzymają wartościowe nagrody rzeczowe.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach:

  • indywidualne lub zespołowe (zespoły maksymalnie trzyosobowe) projekty badawcze obejmujące tematykę astronomiczną w kontekście naukowym, historycznym, kulturowym, artystycznym, fotograficznym,
  • indywidualne prace dziennikarskie promujące astronomię w naszym województwie (wywiady, podcasty, nagrania wideo, nagrania audio),
  • indywidualna praca fotograficzna o tematyce „Człowiek i gwiazdy” (zdjęcia wykonane za pomocą smartfona).

 

W każdej kategorii wybierzemy finalistów w dwóch grupach: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. II etap konkursu, w którym uczestnicy będą mieli za zadanie zaprezentować swoje prace przed komisją konkursową, odbędzie się 9 grudnia.

Prace uczniów składają szkoły (bezpośrednio w Biurze Podawczym Urzędu Marszałkowskiego lub drogą pocztową):

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Departament Edukacji
plac Teatralny 2, 87-100 Toruń
z dopiskiem „X Wojewódzki Konkurs Astronomiczny”.

Dla zwycięzców przygotowano nagrody rzeczowe o wartości od 500 do 2 tysięcy złotych. Dodatkowych informacji udziela Departament Edukacji (Magdalena Mieszkalska, tel. 602 629 431, e-mail: m.mieszkalska@kujawsko-pomorskie.pl).

Do pobrania:

 

Kujawsko-pomorskie astrobazy

W Kujawsko-Pomorskiem działa czternaście astrobaz, niewielkich ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Każde zatrudnia wykwalifikowaną kadrę i ma własny program wydarzeń edukacyjnych.

W ramach realizowanego od 2019 roku programu „Niebo nad astrobazami” uczniowie uczestniczą w zajęciach dodatkowych m.in. z astrografii i wykorzystywania matematycznych metod w informatyce i astronomii, a także w warsztatach programowania i spotkaniach kół astronomiczno-geograficznych.

Kujawsko-pomorskie szkoły regularnie doposażane są w sprzęt do obserwacji nieba – teleskopy, lornetki astronomiczne, soczewki, kamery, baterie i elektroniczne nośniki pamięci oraz zestawy do fotografowania. W ramach projektu odbywają się także szkolenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia, które pozwalają im zdobyć kwalifikacje w zakresie metod indywidualnej pracy z uczniem, nauczania eksperymentalnego oraz wykorzystywania w nauczaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Program „Niebo nad astrobazami” realizowany jest dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Jego budżet to ponad 4 miliony złotych. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 1300 uczniów.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP, Astrobaza w Złejwsi Wielkiej

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

8 listopada 2022 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895259