Motywy wielkanocne w sztuce

Motywy wielkanocne w sztuce

12 marca 2020 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu z powodu pandemii koronawirusa musiało zawiesić swoją działalność. Aby umożliwić ludziom zamkniętym w domach kontakt ze sztuką, muzeum podjęło szereg inicjatyw, m.in. postanowiło na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych publikować materiały w formie tekstów, filmów oraz zdjęć prezentujące zbiory, przybliżające historię Torunia czy zdradzające kulinarne ciekawostki.

W zakładce Projekty dwa razy w tygodniu ukazują się interesujące artykuły popularnonaukowe dotyczące historii sztuki, opatrzone pięknymi reprodukcjami słynnych dzieł. W ostatnich tygodniach pracownicy muzeum opublikowali bardzo ciekawe teksty powiązane tematycznie ze świętami Wielkiej Nocy. Dzieci (i dorosłych!) z pewnością zainteresuje informacja o wczesnośredniowiecznej glinianej pisance, znajdującej się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Okręgowego, a zamknięci w czterech ścianach miłośnicy dalekich podróży chętnie przeczytają o tym, jak Wielki Tydzień świętuje się w Gwatemali.

Coś dla siebie znajdą też osoby interesujące się malarstwem. Szymon Jan Stenka z Działu Sztuki Polskiej i Europejskiej na stronie internetowej muzeum zamieścił obszerny (składający się z 3 części) artykuł omawiający motyw Liturgii Wielkiego Piątku w malarstwie włoskiego renesansu, który można polecić studentom historii sztuki, nauczycielom oraz młodzieży szkolnej myślącej o studiach humanistycznych.

Zdjęcie gł.: Giovanni Bellini, Pietà, ok. 1465; tempera na desce, 86 x 107 cm, Pinacoteca di Brera, Mediolan. Źródło Wikimedia Commons (domena publiczna)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6973663