Muzeum Mydła zaprasza na warsztaty

Ekspozycja muzealna - szafki, gabloty, ramki, zdjęcia.

Muzeum Mydła zaprasza na warsztaty

Muzeum Mydła i Historii Brudu - logo

Muzeum Mydła i Historii Brudu to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Można tu poznać historię higieny, brudu i produkcji mydła oraz dowiedzieć się, jak wyglądała higiena naszych babć oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Wszystkiego można dotknąć i powąchać, a w zaimprowizowanym laboratorium samodzielnie wykonać swoje personalne mydełko.

Założone w 2012 roku Muzeum Mydła i Historii Brudu przedstawia historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność. Można zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli, maglownice, pralki, suszarki oraz kolekcję mydeł z różnych zakątków świata. Dostępne są również dokumenty dotyczące metod i rytuałów higienicznych. Wszystkiego można dotknąć i powąchać, a w zaimprowizowanym laboratorium samodzielnie wykonać swoje personalne mydełko.

Wanna wolnostojąca pełna gąbek kąpielowych. Obok miednica i wiadro z kaczuszkami do kąpieli.

Gablota z mydłami do prania o różnych kształtach, z różnymi napisami i znakami identyfikacji.

Muzeum Mydła mieści się na bydgoskiej starówce, przy ulicy Długiej 13-17. Jest jedynym tego typu muzeum w Polsce i unikatową atrakcją turystyczną Bydgoszczy. Na początku września, muzeum  obchodziło dwunastą rocznicę działalności.
W muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. Można zapisać się na warsztaty sojowe, kosmetyczne, stworzyć własne mydełko lub podczas zwiedzania muzeum poznać historię higieny, brudu i produkcji mydła oraz tego jak wyglądała higiena naszych babć.
Podczas warsztatów z robienia świec sojowych, każdy z uczestników podczas 2-godzinnego spotkania stworzy własny, pachnący wosk kominkowy, tabliczkę sojową do aromatyzacji szafy oraz świecę, która rozgrzeje wciąż jeszcze chłodne wieczory.

Formy do robienia mydeł i buteleczki z olejkami zapachowymi.

Ramki ze starymi reklamami środków czystości.

Podczas warsztatów kosmetycznych uczestnicy wykonają sól kąpielową i żelowe serum nawilżające. Na warsztatach kosmetyczno-woskowych – sól kąpielową i sojową tabliczkę do szafy a podczas warsztatów kosmetyczno-ziołowych własną mieszankę herbaty oraz sól kąpielową. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 18.00. Przed planowaną wizytą warto zajrzeć na stronę muzeummydla.pl i sprawdzić rezerwacje na wybrany termin.

Warto wiedzieć:

Muzeum Mydła i Historii Brudu powstało w 2012 roku i jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Można w nim poznać historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność. We wnętrzach zaaranżowano m.in. XIX-wieczny pokój kąpielowy i średniowieczną łaźnię. Wśród zbiorów znajduje się pierwszą przenośna ubikacja, pierwowzór prysznica, żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki do szorowania ciała wykonane z końskiego włosia, pralki, maglownice i suszarki. Jest także bogata kolekcja mydeł, a wszystkie eksponaty w muzeum można dotykać. Muzeum zostało uhonorowane tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego w Polsce w 2017 roku.

Źródło: bydgoszcz.pl

16 października 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337563

Skip to content