Muzeum Diecezjalne we Włocławku otwiera swoje wnętrza

Muzeum Diecezjalne we Włocławku otwiera swoje wnętrza

Po ponad dwumiesięcznej przerwie Muzeum Diecezjalne we Włocławku otwiera swoje wnętrza dla zwiedzających. Od 26 maja będzie możliwe zwiedzanie indywidualne – jednak w dalszym ciągu muzeum pozostaje zamknięte dla grup zorganizowanych oraz nie organizuje wydarzeń kulturalnych.
Zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez MKiDN o ponownym otwarciu wnętrz muzealnych i wystawienniczych oraz w porozumieniu z miejscowymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi, obiekt został przygotowany do ponownego otwarcia. Po przerwie spowodowanej pandemią wprowadzono nowy regulamin zapewniający bezpieczeństwo osobom przebywającym w budynku. W tym samym czasie na terenie muzeum może przebywać 20 osób. Osoby wchodzące do muzeum muszą mieć maseczkę zasłaniającą twarz oraz nos. Po wejściu do budynku należy zdezynfekować dłonie w przygotowanych do tego celu miejscach. Ograniczono możliwość korzystania z szatni oraz wyznaczono nowe trasy zwiedzania, zmniejszając liczbę osób przebywających w jednej sali ekspozycyjnej – jedna osoba (wyjątek stanowią rodziny oraz dzieci z opiekunem).

Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00. Każdego roku placówka muzealna przyjmowała około 3 tysięcy zwiedzających, okres pandemii przyczynił się do drastycznego spadku tej liczby. Wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji do odwołania zwiedzający są zwolnieni z zakupu biletów wstępu. Istnieje możliwość złożenia dobrowolnej ofiary, przeznaczonej na rozwój instytucji w wyznaczonym do tego miejscu.

Okres zamknięcia muzeum nie oznaczał przestoju w pracach muzealnych. Muzealnicy pracowali nad realizacją projektu „Skarbiec Diecezji Włocławskiej. Nowa aranżacja wystawy stałej”. Zadanie polega na wyposażeniu skarbca w nowoczesne gabloty, opracowanie dwujęzycznych opisów, montaż urządzeń multimedialnych zwiększających atrakcyjność wystawy. Przygotowywana jest także wystawa z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Rocznicy 1920 r. oraz beatyfikacji Stefana kard. Wyszyńskiego. Dobiega końca adaptacja poddasza budynku głównego na cele muzealne.

W zbiorach Muzeum Diecezjalnego we Włocławku znajdują się cenne zabytki, cieszące się zainteresowaniem turystów z Polski i z zagranicy.

 

Źródło: diecezja.wloclawek.pl

Fot. gł. Muzeum Diecezjalne we Włocławku, zdjęcie ze strony diecezja.wloclawek.pl

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7016862