26 lut Muzealny marzec część pierwsza
Początek trzeciego miesiąca 2020 roku zapowiada się w Muzeum niezwykle ciekawie. Przedstawiamy interesujące wydarzenia, które odbędą się w pierwszym tygodniu marca. Na warsztaty i wykłady zapraszamy zarówno starszych, jak i młodszych.
W najbliższą niedzielę (1 marca) odbędzie się spotkanie rodzinne z cyklu „Niedziela w muzeum”, podczas którego poznamy tajniki dbania o zdrowie i pielęgnacji urody zarówno w czasach prehistorycznych, jak i dawnych osadach naszego regionu. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.00 w budynku Zbiorów Archeologicznych przy ul. Mennica 2. Uczestnicy dowiedzą się, jak nasi przodkowie dbali o higienę i podkreślali swoją urodę, a także zapoznają się z artefaktami związanymi z tym zagadnieniem. Warsztaty będą okazją zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców do nauki wytwarzania błyszczyków do ust i aromatycznych mieszanek przyprawowych oraz przygotowywania woreczków do ich przechowywania. Na zajęcia obowiązują zapisy: tel. 52 58 59 914, -925 lub -910, email: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Koszt uczestnictwa wynosi 5 zł/os.
Kolejne ciekawe spotkanie odbędzie się kilka dni później, bowiem 4 marca będzie można wsłuchać się w wykład pt. „Sztuka polskiego średniowiecza”, który odbędzie się w Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6 o godzinie 17.00. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Środy ze sztuką”, podczas którego zostaną przybliżone sztuki plastyczne (architektura, rzeźba i malarstwo) okresu średniowiecza. Przyjrzymy się przemianom stylistycznym polskiej sztuki od momentu przyjęcia chrześcijaństwa oraz wpływowi zachodnich ośrodków artystycznych na rodzimą twórczość. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
W Dzień Kobiet, 8 marca, zapraszamy natomiast na godz. 15.00 do Spichrzy nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11. W ramach wystawy „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” odbędzie się spotkanie pt. „Matki bydgoskiej Niepodległości”, na którym mile widziane będę nie tylko panie. Historyk bydgoskiego Muzeum, Anna Nadolska, zademonstruje wkład Polek w odzyskanie przez nasze miasto wolności. Bydgoszczanki przedstawione zostaną jako kobiety podejmujące aktywność patriotyczną w niemieckim mieście w przeddzień i w okresie I wojny światowej, konspiratorki biorące udział w powstaniu wielkopolskim 1918/1919, aktywistki przygotowujące miasto do przejęcia go przez władze polskie, a także organizatorki wydarzeń powrotu Bydgoszczy do Macierzy w styczniu 1920 roku. Obok znanych Polek pracujących na rzecz wolnej Bydgoszczy, takich jak Wincentyna Teskowa, Stefania Tuchołkowa, Maria Czarlińska czy Wanda Piórek, zaprezentowane zostaną także inne, dziś nieco zapomniane, lokalne patriotki. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
Fot. Do spotkania „Matki bydgoskiej Niepodległości”:
Portret Wandy Nowickiej (od 1922 r. Górskiej) z d. Piórek, foto. Roman S. Ulatowski, 1912, wł. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, repr. Wojciech Woźniak