Mural Andrzeja Szwalbego – konkurs rozstrzygnięty

Projekt muralu poświęconego Andrzejowi Szwalbemu.

Mural Andrzeja Szwalbego – konkurs rozstrzygnięty

Bydgoszcz logo

Konkurs na zaprojektowanie i wykonanie muralu upamiętniającego Andrzeja Szwalbego – honorowego obywatela Bydgoszcz, został rozstrzygnięty (28.09). Oryginalna grafika ozdobi szczytową ścianę kamienicy przy ul. Dworcowej 89, naprzeciwko nowego gmachu dworca kolejowego.

Celem konkursu było zaprojektowanie i wykonanie muralu nawiązującego treścią do bydgoszczanina, Andrzeja Szwalbego. Artystyczna grafika ma go godnie upamiętnić.

 Andrzej Szwalbe, honorowy obywatel Bydgoszczy był znakomitym wizjonerem i kreatorem bydgoskiej kultury – podkreśla Rafał Bruski, prezydenta Bydgoszczy. – Był budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej. Jego aktywność przyczyniła się do powstania w Bydgoszczy Galerii Miejskiej, Opery Nova, Akademii Muzycznej. Wspierał pałace w Ostromecku i Lubostroniu. Z jego dorobku korzystają kolejne pokolenia bydgoszczan.

Konkurs zorganizowany przez Miasto Bydgoszcz skierowany był dla profesjonalnych artystów tworzących murale i posiadających doświadczenie w tym zakresie oraz dorobek twórczy, który należało przedstawić w formie dokumentacji fotograficznej wraz z formularzem zgłoszenia.

Wyboru najlepszej pracy konkursowej dokonała komisja w składzie:
przewodnicząca – prof. dr hab. Katarzyna Tretyn,
członkowie:

  • prof. zw. dr hab. Dariusz Markowski,
  • prof. dr hab. Maciej Świtała,
  • dr Iwona Jastrzębowska – Puzowska,
  • mgr sztuki Marek Iwiński,
  • mgr Maciej Bakalarczyk,

sekretarz – mgr Dobrochna Białczyk – Biuro Plastyka Miasta.

Komisja wskazała za najlepszy projekt – z rekomendacją do jego realizacji, pracę autorstwa Przemysława Wójciaka. Wybrano projekt o wysokich walorach artystycznych, charakteryzujący się harmonijną paletą barw, ale jednocześnie dynamiczną kompozycją. Mural ukazuje postać Andrzeja Szwalbego jako wizjonera. Wprowadza nową stylistykę w przestrzeń miasta. Zwycięzca rywalizacji na projekt i wykonanie muralu, otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 10 tys. złotych oraz 40 tys. złotych na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem muralu, m.in. zakup farb, koszt wynajęcia podnośników, postawienie rusztowania, oczyszczenie i przygotowanie ściany do malowania oraz pozostałe koszty niezbędne do wykonania zwycięskiego dzieła.

– Istotny dla tej kompozycji jest również aspekt edukacyjny – sztuka, opowiadając o tak ważnej dla naszego miasta postaci, wychodzi poza ramy galerii, stając się wartością dodaną dla danej przestrzeni, tworzy unikalny klimat, intryguje – podkreśla plastyk miasta Marek Iwiński.

Zgodnie z regulaminem zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez laureata na ścianie szczytowej kamienicy zlokalizowanej przy ul. Dworcowej 89, jeszcze tej jesieni.

Źródło: bydgoszcz.pl

29 września 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165204

Skip to content