29 wrz Mural Andrzeja Szwalbego – konkurs rozstrzygnięty
Konkurs na zaprojektowanie i wykonanie muralu upamiętniającego Andrzeja Szwalbego – honorowego obywatela Bydgoszcz, został rozstrzygnięty (28.09). Oryginalna grafika ozdobi szczytową ścianę kamienicy przy ul. Dworcowej 89, naprzeciwko nowego gmachu dworca kolejowego.
Celem konkursu było zaprojektowanie i wykonanie muralu nawiązującego treścią do bydgoszczanina, Andrzeja Szwalbego. Artystyczna grafika ma go godnie upamiętnić.
– Andrzej Szwalbe, honorowy obywatel Bydgoszczy był znakomitym wizjonerem i kreatorem bydgoskiej kultury – podkreśla Rafał Bruski, prezydenta Bydgoszczy. – Był budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej. Jego aktywność przyczyniła się do powstania w Bydgoszczy Galerii Miejskiej, Opery Nova, Akademii Muzycznej. Wspierał pałace w Ostromecku i Lubostroniu. Z jego dorobku korzystają kolejne pokolenia bydgoszczan.
Konkurs zorganizowany przez Miasto Bydgoszcz skierowany był dla profesjonalnych artystów tworzących murale i posiadających doświadczenie w tym zakresie oraz dorobek twórczy, który należało przedstawić w formie dokumentacji fotograficznej wraz z formularzem zgłoszenia.
Wyboru najlepszej pracy konkursowej dokonała komisja w składzie:
przewodnicząca – prof. dr hab. Katarzyna Tretyn,
członkowie:
- prof. zw. dr hab. Dariusz Markowski,
- prof. dr hab. Maciej Świtała,
- dr Iwona Jastrzębowska – Puzowska,
- mgr sztuki Marek Iwiński,
- mgr Maciej Bakalarczyk,
sekretarz – mgr Dobrochna Białczyk – Biuro Plastyka Miasta.
Komisja wskazała za najlepszy projekt – z rekomendacją do jego realizacji, pracę autorstwa Przemysława Wójciaka. Wybrano projekt o wysokich walorach artystycznych, charakteryzujący się harmonijną paletą barw, ale jednocześnie dynamiczną kompozycją. Mural ukazuje postać Andrzeja Szwalbego jako wizjonera. Wprowadza nową stylistykę w przestrzeń miasta. Zwycięzca rywalizacji na projekt i wykonanie muralu, otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 10 tys. złotych oraz 40 tys. złotych na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem muralu, m.in. zakup farb, koszt wynajęcia podnośników, postawienie rusztowania, oczyszczenie i przygotowanie ściany do malowania oraz pozostałe koszty niezbędne do wykonania zwycięskiego dzieła.
– Istotny dla tej kompozycji jest również aspekt edukacyjny – sztuka, opowiadając o tak ważnej dla naszego miasta postaci, wychodzi poza ramy galerii, stając się wartością dodaną dla danej przestrzeni, tworzy unikalny klimat, intryguje – podkreśla plastyk miasta Marek Iwiński.
Zgodnie z regulaminem zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez laureata na ścianie szczytowej kamienicy zlokalizowanej przy ul. Dworcowej 89, jeszcze tej jesieni.
Źródło: bydgoszcz.pl
29 września 2023 r.