Mosty w Toruniu i ich budowniczowie

Mosty w Toruniu i ich budowniczowie

Nie lada gratka dla miłośników toruńskich mostów – w środę, 9 maja, zapraszamy na spotkanie z dr inż. Bogusławem Obiegałką, autorem książki Mosty Torunia i ich budowniczowie. O miejscowych przeprawach przez Wisłę – tych dawnych, już nieistniejących, i tych współczesnych – nasz gość opowie w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek prelekcji o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

W trakcie spotkania Bogusław Obiegałka rozwinie wątki, które – ze względu na obszerność tematu – w książce zostały zaledwie zasygnalizowane, nie zabraknie też akcentów „z humorem”. Toruńskie dzieje zmagań z Wisłą to, jak pisze autor, „wielowiekowa, interesująca historia”. Tej historii poświęci w Książnicy sporo miejsca. Niezwykle frapujące będzie również jego spojrzenie na mosty z punktu widzenia inżyniera – specjalisty w dziedzinie projektowania i budowy przepraw rzecznych.

Dr inż. Bogusław Obiegałka prowadził zajęcia dydaktyczne z projektowania i budowy mostów na Politechnice Warszawskiej, zajmował się badaniami polowymi i laboratoryjnymi, w szczególności mostów kolejowych zbudowanych z betonu sprężonego. Uczestniczył w projektowaniu czterech dużych przepraw mostowych przez Wisłę, m.in. na odcinku autostrady w Toruniu. Autor książki brał też we wszystkich konferencjach „Estetyka mostów”, organizowanych przez Instytut Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej i Oddział Warszawski Związku Mostowców RP.

Spotkanie z dr inż. Bogusławem Obiegałką odbędzie się w ramach cyklu “Toruń Miasto Zabytków”.

Data: 9 maja
Miejsce: Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Słowackiego 8

Fot. A. Siemińska

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie