MOB: Dzielimy się kulturą!

MOB: Dzielimy się kulturą!

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza obywateli Ukrainy. W czwartki mogą za darmo oglądać wystawy stałe, a w weekend wszystkie ekspozycje za symboliczną złotówkę. Na dzieci czekają darmowe kolorowanki i warsztaty.

– Dzielimy się kulturą z obywatelami Ukrainy, żeby nie czuli się w Bydgoszczy obco – podkreśla Wacław Kuczma, dyrektor MOB. – Dlatego serdecznie zapraszamy ich do Muzeum Okręgowego, polecając szczególnie wystawę twórczości jego patrona Leona Wyczółkowskiego, która bardzo wiele zawdzięcza ukraińskim przestrzeniom i barwom. Zobaczcie, więc kolory swej ojczyzny oczyma polskiego malarza.

W każdy czwartek MOB umożliwia obywatelom Ukrainy darmowe zwiedzanie wystaw stałych. Natomiast za wstęp na ekspozycje czasowe zapłacą symboliczną złotówkę. W weekendy za złotówkę mogą obejrzeć każdą wystawę – poza Exploseum.

MOB szczególnie poleca wystawę twórczości swojego patrona w Domu Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej. Warto wiedzieć, że Ukraina była dla niego tym, czym Paryż dla innych malarzy przełomu XIX i XX wieku. To w jej przestrzeniach znalazł swoje światło i barwy. Będąc na Wyspie Młyńskiej warto obejrzeć też zbiory archeologiczne (ul. Mennica 2), a w sąsiedztwie jest Galeria Sztuki Nowoczesnej, m.in. z wystawą modową „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”.

Nowszą historię i klimat naszego miasta przybliży wystawa w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”; zaś w gmachu głównym (ul. Gdańska 4) czeka malarstwo Jana Stanisławskiego i jego uczniów oraz dzieła Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Mieczysława Wejmana, Andrzeja Wróblewskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Cybisa, Józefa Czapskiego i innych. Wystarczy tylko okazać ukraiński dokument tożsamości w kasie.

Dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat, muzeum przygotowało bezpłatne pakiety edukacyjne „Kolekcjoner wrażeń”. Zawierają kolorowanki, zgadywanki, karty edukacyjne (w języku polskim oraz częściowo ukraińskim), przybliżające zagadnienia sztuki, rzemiosła oraz muzealnej kolekcji. Do pakietów dołączone są też materiały plastyczne. Nasi ukraińscy goście mogą je odbierać w kasie przy ul. Gdańskiej 4 od 1 kwietnia do końca sierpnia. Poza tym dla dzieci i młodzieży zorganizowane będą warsztaty integracyjno artystyczne.

18 marca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7056634