Młyn Wiedzy zamknięty od 20 marca

pokazy naukowe w Młynie Wiedzy

18 marzec Młyn Wiedzy zamknięty od 20 marca

Zgodnie z nowymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji będą zamknięte od najbliższej soboty do 9 kwietnia.

W weekend w toruńskim centrum nauki miały odbyć się pokazy naukowe „Żywioły w akcji”. I odbędą się, ale w innej formie. – Przez ostatni rok przyzwyczailiśmy się, że większość naszych działań prowadzimy online – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Tak samo będzie z najbliższymi pokazami. Zapraszamy przed telewizory czy monitory. W trakcie transmisji wydarzeń z przestrzeni wystawy „Rzeka” postaramy się wyczarować atmosferę, jakby widzowie byli w naszym centrum nauki. Aby być razem z nami wystarczy być w zasięgu sieci Internet. Udział jest bezpłatny – dodaje.

Pokazy będą transmitowane na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w serwisie You Tube.

Centrum nauki zaprasza na dwie odsłony pokazów: „Ogień i woda” oraz „Ziemia i powietrze”. Pierwszy zobaczymy o godz. 12:00, a drugi trzy godziny później.

W ramach odsłony pokazu „Ogień i woda” pokażemy nietypowe płomienie i ich piękne barwy, zademonstrujemy jakim świetnym rozpuszczalnikiem jest woda i wykonamy barwne reakcje, wyjaśnimy i pokażemy czym jest napięcie powierzchniowe i przy użyciu suchego lodu zrobimy giga bańkę mydlaną – mówi Justyna Strąg, prowadząca naukowe show.

Pokaz „Ziemia i powietrze” to doświadczenia ze skroplonym azotem, gazami, falami dźwiękowymi oraz efektami magnetycznymi.

Pokazy będzie można obejrzeć również w niedzielę o godz. 12:00 i 15:00 na kanale You Tube CNMW.

SPINaj Naukę

W poniedziałek (22 marca) rozpoczną się działania w ramach projektu Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPIN” – SPINaj Naukę. Od poniedziałku do piątku będą odbywały się pokazy naukowe, a także spotkania z psychologiem, filmoznawcą oraz specjalistami od cyberbezpieczeństwa i wirusologii.

Młyn Wiedzy na platformie VOD udostępni (od poniedziałku, 23 marca) filmy związane z tematyką epidemii i wirusów. Widzowie zobaczą takie filmy jak: „Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”, „Zero Days”, „To już ostatnie dni”, „Test na życie” oraz „Korpo”. Aby zobaczyć (bezpłatnie) wideo będzie trzeba założyć bezpłatne konto użytkownika.

Do udziału w projekcie zaproszono również specjalistów, z którymi będzie okazja, aby porozmawiać o kwarantannie i odosobnieniu oraz ich wpływowi na zdrowie psychiczne, a także o sposobach radzenia sobie w „nowej” rzeczywistości. Poruszone zostaną także  zagadnienia zw. z wirusami komputerowymi, epidemii w kulturze popularnej (w kinie), watpliwości dotyczących stanu epidemii oraz strachu przed wirusami.

Harmonogram spotkań:

  • 22 marca, godz. 19:00 – Magdalena Jawor (psycholożka)
  • 23 marca, godz. 19:00 – Klaudia Skelnik (specjalistka w zakresie cyberbezpieczeństwa)
  • 24 marca, godz. 19:00 – Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina „Centrum” w CSW)
  • 25 marca, godz. 19:00 – Radosław Osiński (filmoznawca, kurator kina „Centrum” w CSW)
  • 26 marca, godz. 19:00 – dr hab. Monika Adamczyk-Popławska (wirusolożka)

 

Spotkania będą odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM. Linki do poszczególnych spotkań (oraz szczegółowe opisy filmów i spotkań) są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

18 marca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,833,673