Młyn Wiedzy w nowym roku szkolnym

Oferta edukacyjna Młyna Wiedzy

Młyn Wiedzy w nowym roku szkolnym

20 edukacyjnych propozycji, w tym 18 warsztatów i zajęć w specjalistycznych pracowniach, oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw i zwiedzania z przewodnikiem. Tak przedstawia się oferta Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w pierwszym półroczu roku szkolnego 2018/2019.

Dzięki zajęciom dzieci i młodzież mają okazję rozwinąć zainteresowanie nauką, różnymi jej dziedzinami i przeprowadzić nieraz pierwsze eksperymenty. W Młynie Wiedzy stawiamy na interakcję, pracę w grupie, kreatywność i wspólne rozwiązywanie określonych zagadnień – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Centrum nauki dla przedszkolaków

Dla najmłodszych gości Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało 4 propozycje zajęć w pracowni kreatywnej “przeBUDOWA”. Warsztat “Cyferkowe ABC” jest skierowany do dzieci, które stawiają pierwsze kroki w świecie matematyki. Dzieci będą miały okazję utrwalić sobie proste działania, takie jak dodawanie czy odejmowanie. – Dzięki niebieskim klockom podczas zajęć “Mali architekci” pobudzimy kreatywność uczestników oraz zachęcimy ich do wykonania makiety Starego Miasta – mówi Marcin Centkowski. Mali architekci zaprojektują i zbudują z klocków najbardziej charakterystyczne zabytki Torunia. W ofercie centrum nauki znalazły się również zajęcia poświęcone różnym środkom transportu, a także laboratorium, w trakcie których dzieci zapoznają się ze sprzętem wykorzystywanym przez biologa, chemika czy fizyka, i wspólnie z animatorami Młyna Wiedzy przeprowadzą eksperymenty.

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych

Najwięcej, bo aż 11 propozycji zajęć i laboratoriów centrum nauki przygotowało dla uczniów szkół podstawowych. Część z nich jest kierowana również do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Dla uczniów kl. 1-6 przygotowano warsztaty poświęcone ptakom oraz budowie Układu Słonecznego. Zajęcia chemiczne “Grasz w kolory?”, w trakcie których uczestnicy przeprowadzą doświadczenia z odczynnikami, są adresowane dla uczniów kl. 4-8 i 3 kl. gimnazjum. Na nich również czeka laboratorium biologiczne “Rośliny od środka”. – Na warsztacie uczniowie sprawdzą wygląd, budowę różnych typy komórek i tkanek. Nauczą się obsługi mikroskopu i samodzielnie przygotowują preparaty. Zobaczą przekroje łodyg i liści, miękisz i epidermę – mówi Karol Stawski, opiekun pracowni biologicznej. Opiekunowie mogą wraz z uczniami zrealizować również zajęcia dotyczące aminokwasów, białek oraz przeprowadzić izolację i rozdział elektroforetyczny genomowego DNA.

W pracowni fizycznej przygotowano dwa zajęcia: godzinne laboratorium “Termiczny szok” oraz dwugodzinne “Z notatnika doświadczalnika”. Na pierwszym uczestnicy wcielą się w rolę pracowników Polskiego Instytutu Termodynamiki, a ich zadaniem będzie przygotowanie człowieka do misji kosmicznej poza Układem Słonecznym. Celem zajęć “Z notatnika doświadczalnika” jest zapoznanie uczniów z metodologią procesu badawczego.

Z kolei w pracowni multimedialnej na uczniów kl. 1-3 czekają zajęcia “Świat algorytmów dla najmłodszych”. Na warsztatach dzieci poznają podstawowe sposoby zapisywania algorytmów oraz wezmą udział w zabawach i prostych grach przybliżających tę tematykę. Nie jest konieczna umiejętność posługiwania się komputerem, będzie on wykorzystywany w stopniu minimalnym. Dla nich, a także dla uczniów kl. 4-6 przygotowano warsztaty “Programowanie – prosta sprawa – z micro:bit, to zabawa!”. – Zabawa z micro:bit uczyni naukę programowania prostą i maksymalnie przystępną, tak aby nawet najmłodsi użytkownicy nie mieli z tym problemów – przekonuje Marcin Centkowski.

Do dyspozycji uczniów wraz z opiekunami jest 9 interaktywnych wystaw. Dodatkowo, ekspozycji „Kalejdoskop” towarzyszą ścieżki edukacyjne adresowane do uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Taki sposób zwiedzania wystawy pozwala maksymalnie zmotywować uczniów do pracy, o którą trudno w szkole. Ścieżki umożliwiają pracę samodzielną, w małym zespole, pełną odkryć i poszukiwań zarazem. Dzięki wprowadzonemu elementowi rywalizacji, zwiedzający są maksymalnie zmotywowani do rozwiązywania zadań.

Ofertę zajęć (wraz z opisami) w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w trakcie pierwszego półrocza roku szkolnego 2018/2019 można znaleźć na stronie internetowej CNMW.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337305

Skip to content