28 wrz Młyn Wiedzy ustanowił rekord Polski w paście dla słonia
Podczas Toruńskiej Nocy Naukowców udało się ustanowić nowy rekord Polski w ilości wytworzonej piany w doświadczeniu “pasta dla słonia”. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na kolejne wyjątkowe wydarzenia edukacyjne i kulturalne.
Firma Bio-Clean, pomysłodawca i realizator eksperymentu, wyprodukowała 261 metrów sześciennych piany. Do rekordu świata i Guinessa zabrakło kilkanaście metrów sześciennych piany. Jedenasta edycja Nocy Naukowców w Toruniu rozpoczęła się od próby bicia rekordu Polski w doświadczeniu “pasta dla słonia”. Rekord udało się pobić i ustanowić nowy – 261 m3. Film z eksperymentu można zobaczyć na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w serwisie You Tube. Po raz pierwszy transmisję doświadczeń, pokazów i wykładów przygotował Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Można było obejrzeć m.in. pokaz archeologiczny, chemiczny, wysłuchać wykładów poświęconych sztucznej inteligencji, diety osób starszych, denializmowi klimatycznemu czy polaryzacji. Transmisję można zobaczyć na kanale UMK TV w serwisie You Tube.
Festiwal nauki “Dzieci Torunia”
W najbliższy piątek i sobotę (2 i 3 października) Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w bezpłatnym festiwalu nauki “Dzieci Torunia – zapomniana historia militarna Torunia”. Do dyspozycji uczestników będą stanowiska doświadczalne, prezentacja czołgu Renault FT 17, stroje wojskowe z lat 1919-1920, a także militarny spacer po toruńskiej starówce i wykłady o historii toruńskiego garnizonu.
Pierwszego dnia pikniku (2.10.) w godz. 9:00-15:00 w namiocie na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą dostępne stanowiska doświadczalne, które pozwolą na poznanie zagadnień z zakresu fizyki i inżynierii, wykorzystywanych w technologiach militarnych. O godz. 18:00 w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (Wł. Łokietka 1-3) odbędą się bezpłatne wykłady:
“Wojskowe tradycje toruńskiego garnizonu wśród codziennego życia mieszkańców Torunia” – Paweł Pilarski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Academia Artium Humaniorum, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.
“Szkolnictwo marynarki wojennej w Toruniu. Udział marynarzy i torunian w walkach w rejonie Toruń-Włocławek jako skrzydle Bitwy Warszawskiej” – Maciej Neumann, historyk, publicysta, autor książek “Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty” oraz “Historia III Rzeszy”.
W sobotę (3.10.) w godz. 11:00-17:00 będzie można skorzystać ze stanowisk doświadczalnych przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, zobaczyć replikę czołgu lekkiego Renault FT 17, wykorzystanego na planie filmu „Bitwa Warszawska” (reż. Jerzy Hoffman) oraz mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920. Stanowiska militarne przygotują rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej.
O godz. 15:00 pod CNMW zostanie podstawiony bezpłatny autobus, którym uczestnicy pikniku udadzą się na toruńską starówkę, aby wziąć udział w historycznym spacerze militarnym, który poprowadzi Paweł Pilarski. Spacer został zaplanowany w godz. 15:30-17:00.
Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 w namiocie może jednocześnie przebywać do 50 osób, a w wykładach może wziąć udział maks. 50 osób. Ze względów bezpieczeństwa obowiązkowa jest dezynfekcja dłoni przed wejściem do namiotu oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz noszenie maseczek (przyłbic) lub innego elementu odzieży zasłaniającego nos i usta.
Projekt “Dzieci Torunia – zapomniana historia militarna Torunia” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Koalicje dla Niepodległej”. Celem strategicznym programu jest włączenie mieszkańców w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania powinny wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.
Wieczór dla dorosłych o kłamstwie
9 października Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na kolejną odsłonę wieczoru dla dorosłych w Centrum Innowacyjnej Edukacji. „Bez tabu o… kłamstwie. Mydlenie oczu dla początkujących” – to temat trzeciej odsłony naszego cyklu 18+.
W trakcie wydarzenia poznamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie kłamią, po czym poznać, że ktoś kłamie, a także czym są i jak powstają fake newsy. Dowiemy się również, dlaczego wierzymy w teorie spiskowe. – Na wystawie „Ścieżki dorastania” przedstawimy różne rodzaje kłamstwa. Podejdziemy do tego tematu od strony naukowej – psychologicznej, ale również emocjonalnej – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.
Wydarzenie rozpocznie się spotkaniem z dr hab. Anną Koziczak, profesor nadzwyczajną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalistką, między innymi, z dziedziny kryminalistyki i grafologii. W drugiej części wieczoru uczestnicy zastanowią się dlaczego tak łatwo ulegają kłamstwu marketingowo-reklamowemu i dlaczego są podatni na teorie spiskowe.
Wieczór odbędzie się w piątek (9 października) o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 złotych można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba miejsc jest ograniczona.
Pandemiczny “Straszny Młyn”
W ostatni weekend października Młyn Wiedzy zaprasza na pandemiczną odsłonę „Strasznego Młyna”. Centrum nauki stanie się areną „walki” ze szkodliwymi mikroorganizmami, a uczestnicy wcielą się w rolę pogromców mikrobów.
Do wspólnej zabawy Młyn Wiedzy zaprasza w piątek (30 października) w godz. 18:00-20:00 i w sobotę (31 października) w godz. 11:00-13:00. Uczestnicy skorzystają z trzech specjalnie przygotowanych warsztatów, które pozwolą na zapoznanie się z – czającym się wszędzie – „mikro-wrogiem” oraz sposobami obrony przed nim. – Własnoręcznie wykonana „broń” okaże się nie tylko skuteczna, ale i pięknie pachnąca. Nie zabraknie zaskakujących zabaw i doświadczeń ze światłem i wzrokiem – przekonuje Marcin Centkowski. Minimalny wiek uczestnika do 5 lat.
W piątek warsztaty rozpoczną się o godz. 18:00, 18:40 i 19:20. W sobotę o godz. 11:00, 11:40 i 12:20. Będą trwały ok. 25 minut. Uczestnicy podczas wydarzenia otrzymają program z godzinowym rozkładem zajęć, w których wezmą udział. Każdy z nich skorzysta z trzech aktywności:
“Woda niebezpieczna (?) dla życia”: w dawnych czasach niewiele wiedziano o chorobach zakaźnych i sposobów ich rozprzestrzeniania się. Dziś wiadomo, że za wiele epidemii winę ponosi brudna woda. Drobnoustroje przedostają się do organizmu człowieka razem ze spożywanym pokarmem lub wodą i ulegają szybkiemu namnożeniu. Postęp naukowy sprawił, że liczne w XIX wieku epidemie cholery, w zasadzie zostały wyeliminowane dzięki odkryciu przez Roberta Kocha w 1883 roku przecinkowca cholery. Używając mikroskopów uczestnicy zajęć przekonają się co żyje w wodzie np. z kałuży czy ze Strugi Toruńskiej. Czy wodę kranową można picia bez obaw?
“Mydłem w mikroba”: w pracowni pokażemy jak można walczyć z niektórymi mikrobami. Czy podstawowe środki czystości dadzą im radę? Podczas zajęć wykonamy kilka eksperymentów, które zobrazują nam jak łatwo można pozbyć się niechcianych gości z naszego najbliższego otoczenia. Kulminacją warsztatów będzie wykonanie kolorowego i pachnącego mydełka.
“Drzwi do innego świata”: odkrycie mikroskopu – i teleskopu – otworzyło drzwi do świata którego istnienia nikt się nie spodziewał. To tylko kilka odpowiednich kawałków szkła, ale właściwie zastosowane spowodowały już niejedną rewolucję w nauce. Pochylmy się więc nad samym tym przyrządem – teraz już w przenośni – i zastanówmy jak on właściwie może działać. Przeprowadzimy kilka łatwych i efektownych eksperymentów ze światłem i wzrokiem, zbadamy m.in. to czy światło da się odchylać, co się dzieje gdy przeciska się ono przez mały otwór, jak postrzegamy kolory oraz co się znajduje na końcach tęczy. Na koniec spróbujemy zbudować prosty mikroskop-projektor i zobaczyć wnętrze kropli wody w nietypowym – bo laserowym – świetle.
Wydarzenie odbędzie się w piątek (30.10.) w godz. 18:00-20:00 oraz w sobotę (31.10.) w godz. 11:00-13:00. Bilety w cenie 20 zł można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba miejsc jest ograniczona. W ramach wydarzenia odbędą się wyłącznie zajęcia. Nie będzie możliwości zwiedzania wystaw. W sobotę można zakupić dodatkowy bilet na zwiedzanie.
Informacje o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury. Od października zwiedzanie wystaw w gł. budynku CNMW będzie odbywało się w turach od wtorku do piątku w godz. 9:00-12:00 i 12:00-15:00, w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00. Centrum Innowacyjnej Edukacji i wystawa “Ścieżki dorastania” są dostępne od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-11:00, 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00, 17:00-19:00.