Młyn Wiedzy promuje polskich naukowców

Młyn Wiedzy promuje polskich naukowców

19 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpocznie się kolejny minifestiwal nauki, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku będzie poświęcony czterem dziedzinom: astronomii, biologii, chemii i fizyce.

Głównym celem projektu jest upowszechnianie i popularyzacja współczesnych polskich osiągnięć naukowych oraz zwiększenie wiedzy uczestników festiwalu w zakresie znaczenia prac badawczych polskich naukowców. Festiwal zakończy się 21 września.

 Stanowiska, które przygotowaliśmy, będą dostępne w namiotach przed budynkiem naszego Centrum. Na każdym z nich będzie można zapoznać się z informacjami dotyczącymi badań naukowych i sylwetkami polskich naukowców, którzy zajmują się danym problemem badawczym, a także wykonać eksperymenty – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.

W strefie astronomii animatorzy Centrum zapoznają uczestników z odkryciem fal grawitacyjnych, w którym udział miał zespół prof. Andrzeja Królaka z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Na stanowisku będzie można przekonać się, w jaki sposób jest wyobrażana grawitacja i dzięki jakiej jej właściwości materii ona istnieje. – Uczestnicy dowiedzą się również, dlaczego fale grawitacyjne mogą odgrywać niezwykle istotną rolę w poznawaniu Wszechświata. Na innym stanowisku zaprezentujemy różne typy gwiazd, jakie występują we Wszechświecie – mówi Marcin Centkowski.

Na podstawie stworzonych modeli będzie można zobaczyć, jakie są różnice w ich rozmiarach, masach, gęstościach i temperaturze. To stanowisko dotyczy projektu OGLE, którym kieruje prof. Andrzej Udalski, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Strefa fizyki to stanowiska poświęcone bozonowi Higgsa i jednostkom miar. W badaniach i eksperymentach dotyczących poszukiwań bozonu brali udział także polscy naukowcy, wśród nich prof. Anna Kulesza z Westfälische Wilhelms-Universität Münster. Na stanowisku poświęconym temu zagadnieniu uczestnicy poznają rodzaje cząstek elementarnych i oddziaływań, jakie między nimi występują. Dla lepszego zrozumienia prezentowanych zagadnień powstaną modele zderzeń cząstek elementarnych. Na drugim stanowisku w tej strefie będzie można zapoznać się z jednostkami miar stosowanymi w takich dziedzinach nauki jak biologia, chemia, fizyka czy geografia.

Kolejna strefa to stanowiska poświęcone chemii. Polska nauka za sprawą dr inż. Włodzimierza Strupińskiego przyczyniła się do wypracowania technologii wytwarzania grafenu. – Uczestnicy będą mogli zbudować modele cząsteczek oraz struktur nadcząsteczkowych. Zapoznają się z właściwościami niektórych materiałów węglowych – wyjaśnia rzecznik Młyna Wiedzy.

Z kolei Olga Malinkiewicz wynalazła metodę wytwarzania ogniw słonecznych z perowskitów – nieorganicznych minerałów o charakterystycznej strukturze. Na stanowisku poświęconym „słonecznym zabawkom” zajrzymy do wnętrza ogniw słonecznych. Sprawdzimy, jakie materiały są używane do ich produkcji, a także poznamy zasadę ich działania. Trzecie stanowisko będzie poświęcone blokom budulcowym badanym w chemii supramolekularnej. Uczestnicy zapoznają się z działaniem niektórych maszyn molekularnych, a część układów zobaczą na animacjach i wykonają doświadczenia. W tym miejscu będzie można dowiedzieć się o badaniach przeprowadzonych przez zespół prof. Roberta Hołysta z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który zbadał mechanizm ruchu kinezy – jednej z biologicznym maszyn molekularnych.

Czwarta strefa będzie poświęcona biologii. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat badań prowadzonych przez prof. Cezarego Cybulskiego i prof. Jana Lubińskiego (rak piersi), prof. Ewę Sikorę i dr Halinę Waś (starzenie komórek), dr Joannę Bagniewską (szkolenie pszczół). Na specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób pojedyncza zmiana sekwencji nukleotydowej może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia, zobaczyć i przygotować preparaty mikroskopowe (wybarwiać organelle komórkowe i obserwować różne rodzaje komórek i tkanek), a także zapoznać się z budową pszczół i dowiedzieć się, jak czują zapach, smak.

Wszystkie stanowiska w ramach festiwalu będą dostępne w dniach 19-21 września w godz. 9.00-15.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Festiwal nauki: piknik popularnonaukowy – zadanie finansowane w ramach umowy 872/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Administrator KPPE
administrator@edupolis.pl

Organizacja: Departament Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338277

Skip to content