Młyn Wiedzy modernizuje kosmiczną wystawę

Młyn Wiedzy modernizuje kosmiczną wystawę

COVID-19 na blisko 3 miesiące wyłączył dla zwiedzajacych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, ale nie wpłynął na harmonogram prac związanych z modernizacją wystawy “O obrotach”. Jedyne centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim planuje, że ekspozycję po liftingu zwiedzający zobaczą w październiku br.

– Podpisana umowa to kolejny krok w rozwoju Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Bardzo dla nas ważnyBędziemy modernizować jedną z naszych pierwszych wystaw. Za rok zaprosimy do zupełnie nowej przestrzeni. Mam nadzieję, że będzie to przestrzeń, która zostanie oceniona na plus – mówiła w październiku ubiegłym roku Monika Wiśniewska, dyrektor CNMW.

W ramach modernizacji powstanie 11 nowych stanowisk, 2 nowe elementy aranżacji ekspozycji, a 14 stanowisk zostanie poddanych renowacji lub będzie przebudowanych. Obecnie wystawa „O obrotach” składa się z 29 stanowisk lub elementów stałej zabudowy. Zmodernizowana wystawa będzie liczyła 25 stanowisk edukacyjnych i zostanie wyposażona w nowe elementy aranżacji.

W ramach zamówienia wykonawca dokona też demontażu i utylizacji części starych stanowisk i elementów aranżacji oraz wykona prace renowacyjne przestrzeni, w której znajduje się wystawa, a także zaprojektuje i wykona nowy panel informacyjny o wystawie i komunikaty ekspozycyjne do wszystkich stanowisk. Komunikaty ekspozycyjne mają być dostępne dla gości w języku polskim i angielskim, a także w języku Braille’a. Z dotychczasowej ekspozycji znikną m.in. stanowiska: tellurium, układ słoneczny, zębate puzzle, żyroskopowe rodeo, gry multimedialne oraz stacja kosmiczna. Pozostałe stanowiska mają zostać zmodernizowane.

Koncepcja nowych stanowisk, które znajdą się na wystawie, została opracowana przez zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wśród nich znalazły się: Wielki Wóz, muzyka kosmosu, kto nam zasłania Księżyc?, grawitacja, czarna dziura, turniej rakiet, upadki meteorytów czy prędkość orbitalna. Zmodernizowana wystawa będzie zawierała stanowiska typu hands-on, czyli takie które wymagają ruchowego lub zmysłowego zaangażowania zwiedzającego. Nie zabraknie również stanowisk mieszanych, które będą łączyły te pierwsze z multimediami.

Zakończenie prac związanych z modernizacją ekspozycji zaplanowano na 30 września br.. Pierwsi goście mają zwiedzić wystawę w październiku 2020 roku. Do lipca 2020 roku wystawa (w obecnym kształcie) będzie dostępna dla zwiedzających.

Jedyną ofertę, która wpłynęła na przetarg, przedstawiła warszawska firma Logic Gate. Koszt modernizacji ekspozycji “O obrotach” wyniesie 1 186 950 zł (z podatkiem VAT).

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zwiedzania wystaw (w tym ekspozycji “O obrotach”) od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-17:00. W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji można zwiedzać jedyną w Polsce ekspozycję poświęconą dojrzewaniu człowieka – “Ścieżki dorastania”. Wystawa jest dostępna od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-19:00 (w ramach pięciu 2-godzinnych tur rozpoczynających się od godz. 9-tej).

Informacje o zwiedzaniu w obecnym czasie można znaleźć na stronie internetowej instytucji. Bilet można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach.

Marcin Centkowski o modernizacji wystawy:

Fot. Dariusz Kowal, Logic Gate

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7163758

Skip to content