Młyn Wiedzy kończy 5 lat!

Młyn Wiedzy kończy 5 lat!

10 i 11 listopada Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie obchodziło 5-lecie działalności w dawnych Młynach Toruńskich. Od momentu otwarcia w listopadzie 2013 roku z oferty instytucji skorzystało ponad 800 tysięcy odbiorców.

– Cieszymy się, że Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy stało się jednym z ważniejszych punktów wycieczek do Torunia i jest tak chętnie odwiedzane przez mieszkańców naszego miasta, regionu i całego kraju, a także gości zagranicznych. Przez te pięć lat stworzyliśmy silną i rozpoznawalną, w całej Polsce, markę nowoczesnej instytucji popularyzującej naukę – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki.

W ramach dwudniowego wydarzenia odbędzie się szereg warsztatów i prezentacji we wszystkich przestrzeniach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Do dyspozycji uczestników jubileuszu będzie 10 interaktywnych wystaw oraz ekspozycja poświęcona pracom polskich uczonych, przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed budynkiem centrum odbędą się pokazy chemiczne i fizyczne, dotyczące reakcji spalania i z wykorzystaniem m.in. ciekłego azotu. – Ale to nie wszystkie atrakcje, które przygotowaliśmy. Zaprezentujemy również stanowiska przygotowane przez partnerów Centrum, którzy współpracują z nami. Zapraszam, aby być z nami w sobotę. O godz. 11:00 podziękujemy naszym współpracownikom, zarówno instytucjom i osobom indywidualnym. Po raz pierwszy pojawi się tort. I będzie on tak samo niezwykły, jak niezwykłe jest nasze toruńskie centrum nauki – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Udział w 5-leciu potwierdzili pracownicy naukowi i studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspólnie z nimi centrum nauki współorganizuje między innymi “Tydzień mózgu”. W sobotę (10 listopada) będzie można skorzystać z 5 stanowisk przygotowanych przez humanistów:

  • „Lokomocja w wirtualnej rzeczywistości (VR)” (dla osób 12+) – pokaz będzie okazją przetestowania różnych sposobów poruszania się w wirtualnej rzeczywistości, głównie poprzez stworzoną przez studentów koła naukowego Toruńskiego Koła Kognitywistów symulację średniowiecznego labiryntu. Opowiemy jak funkcjonują różne metody poruszania się, dlaczego niektóre sprawiają, że odczuwamy wirtualną chorobę lokomocyjną oraz o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego sposobu poruszania w grach i symulacjach VR. Będzie można też dowiedzieć się, czym jest immersja oraz jaka jest przyszłość zastosowania VR.
  • „Strach? A co to takiego?” (dla osób 12+) – uczestnicy będą mieli możliwość obejrzeć w goglach VR krótką symulację w typie horroru. Dodatkowo, podczas przebywania w wirtualnej rzeczywistości, za pomocą urządzenia do pomiaru odruchu skórno-galwanicznego, zmierzymy poziom odczuwanej reakcji emocjonalnej. Następnie osoby zaprezentujemy uczestnikowi na oscyloskopie jego indywidualny wynik oraz opowiemy więcej o emocji strachu oraz o tym, jak nasz organizm zachowuje się w takiej sytuacji.
  • „Przygoda Króliczka” (dla osób 5+) – naukowcy przedstawią animację w wirtualnej rzeczywistości, w której gwarantują dobrą zabawę najmłodszym. Uczestnik może stać się misiem – przyjacielem Króliczka – i razem z nim spotkać przybyszów z kosmosu, aby przeżyć niezapomnianą przygodę!
  • „Kreatywność w sztuce a mózg” – na tym stanowisku zostaną przedstawione przejawy zachowań kreatywnych obecnych w chorobach psychicznych oraz wyjaśnimy koncepcje kreatywności jako mechanizmu rozwiązywania problemów opartego na szukaniu nowych rozwiązań. Zaprezentowane zostaną również postaci świata artystycznego z zaburzeniami psychicznymi i sposoby ich wyrażania siebie w sztuce.
  • Stanowisko „Gry komputerowe i ruch w nauce matematyki” – podczas pokazu uczestnik będzie mógł zagrać w opracowaną na uniwersytecie komputerową grę matematyczną: na laptopie, tablecie i z czujnikiem ruchu Kinect(sterując ruchem statku kosmicznego za pomocą ruchów ramion). Rozgrywka polega na rozpoznawaniu liczb lub wykonywaniu prostych działań, poruszaniu się wzdłuż osi liczbowej i pokonywaniu przeszkód podczas lotu statkiem kosmicznym. Sprawne operowanie osią liczbową to podstawa umiejętności arytmetycznych, a podczas pokazu będzie można je trenować w formie atrakcyjnej komputerowej zabawy, do której zapraszamy zarówno dzieci i dorosłych.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Zależy nam, aby pokazać nasze działania jak najszerszemu gronu odbiorców. Dlatego będzie można skorzystać z szeregu aktywności. Podkreślam, że nie jest to jeszcze ostateczna wersja programu. Cały czas pracujemy nad tym, aby dla uczestników naszego jubileuszu było dostępnych jak najwięcej atrakcji – dodaje Marcin Centkowski.

Bilet na 5-lecie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy kosztuje 5 złotych i można go nabyć w kasach Centrum oraz w elektronicznym systemie sprzedaży online. To ostatnia w tym roku okazja, aby zwiedzić CNMW w niższej cenie biletu.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7333101

Skip to content