29 mar Młyn Wiedzy gotowy na wakacje i nowy rok szkolny
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ogłosiło ofertę edukacyjną na wakacje i rok szkolny 2019/2020. Warsztaty, zajęcia w specjalistycznych pracowniach, tematyczna ścieżka edukacyjna czy zwiedzanie wystaw – to cześć z propozycji, które są dostępne w jedynym centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim.
– Propozycje ogłaszamy w tym roku ze znacznym wyprzedzeniem, co wynika z tego, że otrzymujemy sporo zapytań o ofertę na wakacje i kolejny rok szkolny – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Nasze zajęcia, głównie te skierowane do uczniów, przygotowujemy, uwzględniając aktualną podstawę programową. Przy opisie zajęć wskazujemy, jakie wymagane elementy są realizowane podczas warsztatów czy laboratoriów – dodaje.
Wakacyjne spotkania z nauką
W wakacje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało 12 warsztatów, które odbędą się w dwóch turach (25 czerwca-28 lipca i 30 lipca-1 września). W pierwszej na uczestników czekają zajęcia związane z dinozaurami w Polsce, pająkami, podróżami, kołem, ochroną środowiska naturalnego oraz cyjanotypii – jednej z najstarszych technik fotograficznych. Druga tura warsztatów obejmuje zajęcia związane z malarstwem, geografią, meteorologią, poszukiwaniem życia na innych planetach i majsterkowaniem. – Podczas warsztatów angażujemy uczestników do wspólnego przeprowadzania doświadczeń, prac konstrukcyjnych czy artystycznych. Zależy nam na dużej interaktywności i aktywności – zaznacza Marcin Centkowski.
Szczegółowe opisy zajęć są dostępne na stronie internetowej Młyna Wiedzy.
W okresie wakacji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zmieni godziny otwarcia. Od 21 czerwca do 1 września centrum nauki będzie dostępne od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00. – Nie będą obowiązywały tury zwiedzania, co oznacza, że najwytrwalsi odkrywcy będą mogli spędzić na naszych wystawach nawet 6 godzin. Mieliśmy już takich gości, którzy i tak twierdzili, że chętnie zostaliby u nas dłużej – mówi rzecznik Młyna Wiedzy.
Poznawanie świata przez eksperymentowanie
Od 10 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie realizowana oferta na rok szkolny 2019/2020. Centrum nauki przygotowało zajęcia dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Najmłodszych odkrywców Młyn Wiedzy zaprasza na warsztaty w pracowni kreatywnej “przeBUDOWA”. Dzieci będą miały okazję poznać różnorodne środki transportu i stworzyć własne pojazdy przyszłości, ożywić 7 cudów starożytnego świata i odbyć kosmiczną podróż. Centrum nauki zaprasza również przedszkolaki do mini laboratorium, w którym wykonają proste eksperymenty i poznają sprzęty wykorzystywane przez naukowców.
Uczniów szkół podstawowych toruńskie centrum nauki zaprasza na warsztaty oraz zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej. W ramach zajęć “Las wokół nas” uczestnicy poznają różne gatunki roślin i zwierząt żyjących w lesie oraz podejmą próbę przyporządkowania ich do odpowiednich warstw lasu. “Laboratorium Juniora” to warsztaty, na których uczniowie wcielą się w role naukowców, przeprowadzą eksperymenty i poznają sprzęt potrzebny do ich wykonania. – Podczas zajęć “Zmysłami poznaję świat” zapoznamy uczestników z narządami, dzięki którym jest możliwe postrzeganie świata. Dowiemy się jaką rolę tym procesie pełni mózg. Sprawdzimy też, czy zmysły mogą być wykorzystane do prowadzenia obserwacji przyrodniczych – wyjaśnia Marcin Centkowski.
W specjalistycznych pracowniach Młyn Wiedzy przygotował zajęcia godzinne i 120-minutowe. “Walka o przetrwanie” i “Osmoza bez tajemnic” to tematy zajęć w pracowni biologicznej. – Podczas pierwszych (godzinnych) zajęć uczniowie przeprowadzą obserwacje mikroskopowe i poznają wybrane przykłady adaptacji roślin do trudnych warunków środowiskowych. Dwugodzinne zajęcia poświęcone osmozie pozwolą uczniom m.in. zbadać ją w żywych komórkach, sprawdzić właściwości membran dializacyjnych i torebek foliowych – mówi Karol Stawski, opiekun pracowni biologicznej.
W pracowni fizycznej przygotowano zajęcia poświęcone magnetyzmowi i ekologicznym źródłom energii. – Laboratorium “Ukryty magnetyzm” pozwoli m.in. odkryć, w jakich przedmiotach codziennego użytku znajdują się materiały magnetyczne i jaką spełniają rolę. Na koniec uczniowie samodzielnie zaprojektują i przeprowadzą doświadczenie, które pozwoli określić siłę oddziaływania magnetycznego – wyjaśnia Piotr Zieliński, opiekun pracowni. – Podczas zajęć “Pod napięciem!” uczniowie wezmą udział w grze strategicznej, której celem będzie zaprojektowanie jak najbardziej wydajnej sieci elektrowni ekologicznych. Mechanika większości gier strategicznych i ekonomicznych wymaga od uczestnika stworzenia najbardziej optymalnego planu rozgrywki, a następnie jego wdrożenia, obserwacji efektywności, końcowej analizy i wyciągnięcia wniosków. Taki sposób postępowania znakomicie wpisuje się w metodologię prowadzenia eksperymentu naukowego – dodaje Piotr Zieliński.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało również zwiedzanie wystaw ze ścieżką po ekspozycji „O Obrotach”. Uczniowie zapoznają się metodami odkrywania egzoplanet, dowiedzą się, w jaki sposób ludzie pozyskują informacje z odległych zakątków Wszechświata, poznają kilka ciekawostek o Układzie Słonecznym i odkryją różnicę między brakiem grawitacji, a stanem nieważkości. Dowiedzą się, w jaki sposób można podnieść bardzo ciężki obiekt i przekonają się, czy odkrycie koła było faktycznie przełomowym momentem w dziejach ludzkości.
Szczegółowe opisy propozycji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 są dostępne na stronie internetowej centrum nauki.
Od 2 do 6 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie miała miejsce przerwa techniczna – centrum będzie nieczynne.