Młodzież w Bydgoszczy jest otwarta i tolerancyjna

Młodzież uczestniczy w konferencji w sali ratusza.

Młodzież w Bydgoszczy jest otwarta i tolerancyjna

Szkoła Otwarta i Tolerancyjna - logoRozpoczęła się VII edycja programu „Szkoła otwarta i tolerancyjna” (17.11). Jego celem jest aktywne działanie bydgoskich szkół, które promują postawę tolerancji i otwartości na ludzi, bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny.

„Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” to program cieszący się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół. Służy uwrażliwieniu młodych ludzi na zagadnienie różnorodności, akceptacji i wielokulturowości. Wspomaga również rozwój empatii u młodzieży i kształtowanie postawy opartej na szacunku dla innej osoby. Działalność opiera się na filarach tzw. Tarczy (ang. SHIELD – Samoświadomość, Humanizm, Intelekt, Empatia, Ludzkość, Demokracja). W projekt aktywnie włączyło się miasto, podejmując działania w sferze edukacji.

VII sezon programu „Szkoła otwarta i tolerancyjna” nosi tytuł „Druga strona lustra”. Młodzież biorąc udział w tegorocznej edycji programu, podejmie próbę zrozumienia tego co czują ludzie inni od nas, znajdujący się po symbolicznej, drugiej stornie lustra. Projekt nawiązywać będzie do „Alicji z Krainy Czarów”, bowiem najczęściej pojawiającym się motywem w poszczególnych akcjach będą lustrzane pary.

– Z każdym rokiem program „Szkoła otwarta i tolerancyjna” rozwija się bardzo dynamicznie. W jego ramach w Bydgoszczy powstał pierwszy w Polsce Park Tolerancji. Chcemy, aby podejmowane działania miały szerszy charakter, bo poziomów tolerancji jest bardzo dużo. Program „Szkoła otwarta i tolerancyjna” jest odpowiedzią na przejawy dyskryminacji w naszym mieście – podkreśla zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

W ramach tegorocznej edycji programu przygotowano szereg przedsięwzięć. To m.in. konkurs LUSTRO, Orły Demokracji i Run, Forest, Run. W trwającym roku szkolnym odbędą się także m.in. gra miejska „Open Your Mind XII”, Homo Mechanicus, Endorfina Show III, Hyde Park VII a także Festiwal Kultur. Szczegółowy opis i harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie projektu SOiT

Program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” powstał na bazie kampanii Forum Obywateli Bydgoszczy zainicjowanej w styczniu 2017 roku pod nazwą „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna”.  Bydgoszczanie zrzeszeni w forum podjęli się szeroko pojętej działalności związanej z zapobieganiem nietolerancji, ksenofobii i agresji w relacjach społecznych.

Źródło: bydgoszcz.pl

17 listopada 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189538

Skip to content