Młodzi pianiści zagrają w Szafarni

Młodzi pianiści zagrają w Szafarni

W środę (16 maja) rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Pierwszym akcentem będzie koncert duetu pianistycznego Jekateriny i Stanisława Drzewieckich w toruńskim Dworze Artusa. Przesłuchania koncertowe od czwartku (17 maja) w Szafarni. Wstęp wolny, można dojechać Chopin Busem z Torunia i Golubia-Dobrzynia. Przesłuchania będą dostępne na żywo także za pośrednictwem strony internetowej ośrodka.

– W Szafarni, w której nastoletni Chopin spędzał wakacje i w której ma obecnie siedzibę Ośrodek Chopinowski, po raz dwudziesty szósty odbędzie się międzynarodowy chopinowski konkurs pianistyczny. To cykliczne wydarzenie, w którym uczestniczą młodzi wykonawcy z całego świata, zdobyło już sobie pewną markę i zdołało się wpisać do międzynarodowego kalendarza podobnych imprez. Mamy prawo sądzić, że przed wieloma spośród laureatów otwierają się kariery i najważniejsze sale koncertowe świata – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Podczas koncertu małżeństwa pianistów zabrzmią kompozycje Rachmaninowa, Bacha, Chopina, Moszkowskiego, Chaczaturiana i Piazzolli skomponowane lub opracowane na cztery ręce. Koncert Inauguracyjny odbędzie się w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu w środę o godzinie 18. Bilety w cenie 15/20 zł można nabyć godzinę przed koncertem. Więcej.

Od czwartku (17 maja) do niedzieli (20 maja) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni rozbrzmiewać będzie muzyka wykonywana przez młodych, utalentowanych pianistów z całego świata. W 26. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i Młodzieży weźmie udział 56 uczestników z Australii, Austrii, Belgi, Białorusi, Chin, Czech, Dani, Francji, Japonii, Kanady, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Palestyny, Polski, Rosji, Rumunii, Singapuru, Słowacji, Ukrainy, USA, Wietnamu i Włoch. Lista uczestników.

Ich muzyczne zmagania oceni jury w składzie: prof. Andrzej Jasiński (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie, Węgry), prof. Joanna Maurer (Konserwatorium Muzyczne w Genewie, Szwajcaria), prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen, Niemcy), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna w Poznaniu). Laureatów poznamy podczas koncertu finałowego w niedzielę (20 maja). Program wydarzenia.

Głównym założeniem konkursu jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami. Konkurs zachęca również atrakcyjnymi nagrodami, którymi są, oprócz tych finansowych, recitale na europejskich estradach muzycznych. Wielu zwycięzców szafarskich konfrontacji zdobywa laury w prestiżowych konkursach, jest oklaskiwanych w najważniejszych salach koncertowych całego świata. Do grona laureatów konkursu należą: Justyna Danczowska, Daniel Wnukowski, Josif Siergiej (laureat Konkursu im. A. Rubinsteina), Paweł Wakarecy i Jacek Kortus (finaliści Konkursu Chopinowskiego w Warszawie).

Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Koncert finałowy ubiegłorocznej edycji festiwalu, fot. Mikołaj Kuras

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646110

Skip to content