Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu – wystawa

Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu – wystawa

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Okręgowe w Toruniu już od 9 września br. zaprasza na wystawę pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, która uświetni obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ekspozycja ta, będąca efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy, stanie się bez wątpienia godnym najwyższej uwagi wydarzeniem wystawienniczym Roku Kopernikańskiego 2023.

Tematem ekspozycji będzie wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Podróż do Włoch, w której symboliczną granicę stanowił górski masyw Alp, była ważnym elementem krystalizowania się europejskiej tożsamości. Wystawa opowiadająca o toruńskim uczonym, studencie bolońskiego i Padewskiego Uniwersytetu, znaczącej postaci okresu odrodzenia, będzie również próbą opisania archetypicznego w kulturze europejskiej przenikania się i wzajemnej inspiracji kultury „północy” z kulturą „południa”. Pomiędzy „północą” a „południem” zawsze istniała pewnego rodzaju rywalizacja, ale zarazem chęć wzajemnego poznawania się i czerpania doświadczeń. Już od czasów starożytnych za sprawą szlaku handlowego rozwijała się intensywna wymiana gospodarcza. W czasach późniejszych, w średniowieczu i latach nowożytnych, kontakty te ewoluowały w różnych kierunkach, począwszy od świata artystycznego, a skończywszy na naukowej wymianie akademickiej. 

Pochodzący z Torunia młody przedstawiciel północnoeuropejskiego mieszczaństwa, szuka inspiracji i natchnienia w południowej Italii. Mikołaj Kopernik, podobnie jak Albrecht Dürer i wiele innych wybitnych postaci przełomu XV i XVI w. podejmuje edukację na włoskich uczelniach i praktykuje u włoskich mistrzów. Jeżeli Dürer szuka kontaktu z artystami skupionymi wokół warsztatu Giovanniego Belliniego, to Kopernik terminuje i prowadzi obserwacje u starszego mentora Domenico Marii Navarry. Obaj czerpią pełnymi garściami z włoskich doświadczeń doskonale odnajdując się w tym inspirującym i niewyczerpanym tyglu kulturalnym.

Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu będzie opowiadać o Koperniku, ukazując renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Znajdą się na niej znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV, a XVI w. Od września do listopada w toruńskim Ratuszu Staromiejskim zagości niemal 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy m.in. z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Biblioteki Apostolskiej w Watykanie, Biblioteki Uniwersytetu w Uppsali, Galerii Narodowej we Lwowie czy z Galerie dell’Accademia w Wenecji.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy, rysunki i grafiki takich artystów, jak: Cigma de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Banola, Carlo Urbino, czy Albrecht Dürer. Szczególne miejsce na ekspozycji wypełni mit antycznego Apolla.

Na wystawie nie zabraknie również dokumentów, rękopisów, inkunabułów i starodruków ściśle związanych z osobą Mikołaja Kopernika, kilka pisanych jego własną ręką. Wielką atrakcją wystawy będzie chwilowy powrót do Polski bezcennych zabytków, będących dawniej własnością astronoma, a na co dzień przechowywanych w szwedzkiej bibliotece w Uppsali.

W końcu ekspozycji będzie towarzyszyć bogata prezentacja ikonografii kopernikańskiej, a wiele obrazów przedstawiających uczonego będzie pokazana w Torunia po raz pierwszy. Jednym słowem, zapowiada się spotkanie z wielkim uczonym, miłośnikiem Italii na tle arcydzieł sztuki włoskiego odrodzenia.

Wystawa oraz wydarzenia i wydawnictwa jej towarzyszące odbędą się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego planowanego w ramach obchodów rocznicowych w Toruniu we wrześniu 2023 r.

______________

Wydarzenie: Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu
Miejsce: Ratusz Staromiejski w Toruniu
Termin: 9 września 2023 – 12 listopada 2023
Kurator wystawy: kustosz Domu Mikołaja Kopernika – Michał Kłosiński z zespołem

Więcej informacji na stronie Muzeum Okręgowego w Toruniu

18 sierpnia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165141

Skip to content