Militarna historia Torunia na pikniku Młyna Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Militarna historia Torunia na pikniku Młyna Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza w dniach 2-3.10.2020 r. do udziału w bezpłatnym pikniku „Dzieci Torunia – zapomniana historia militarna Torunia”. Do dyspozycji będą stanowiska doświadczalne, prezentacja czołgu Renault FT 17, stroje wojskowe z lat 1919-1920, a także militarny spacer po toruńskiej starówce i wykłady o historii toruńskiego garnizonu.

Pierwszego dnia pikniku (2.10.) w godz. 9.00-15.00 w namiocie na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą dostępne stanowiska doświadczalne, które pozwolą na poznanie zagadnień z zakresu fizyki i inżynierii, wykorzystywanych w technologiach militarnych. Uczestnicy pikniku poznają m.in. takie zagadnienia jak: siła, zasada zachowania momentu pędu, III zasada dynamiki Newtona, analiza rzutu skośnego, prawo Archimedesa, warunki pływania ciał, gęstość, efekt przypowierzchniowy, siła nośna czy czas reakcji. Do dyspozycji w trakcie dwóch dni wydarzenia będą następujące stanowiska: awaria statku, zaginiony statek, artylerzysta, jak to lata?, grenadier czy złośliwe ptaki.

O godz. 18.00 odbędą się bezpłatne wykłady, których będzie można wysłuchać w sali konferencyjnej na 4. piętrze Centrum Innowacyjnej Edukacji:

  • „Wojskowe tradycje toruńskiego garnizonu wśród codziennego życia mieszkańców Torunia” – Paweł Pilarski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Academia Artium Humaniorum, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń
  • „Szkolnictwo marynarki wojennej w Toruniu. Udział marynarzy i torunian w walkach w rejonie Toruń-Włocławek jako skrzydle Bitwy Warszawskiej” – Maciej Neumann, historyk, publicysta, autor książek „Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty” oraz „Historia III Rzeszy”

Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 w namiocie może jednocześnie przebywać do 50 osób, a w wykładach może wziąć udział maks. 50 osób. Ze względów bezpieczeństwa organizator prosi o dezynfekcję dłoni przed wejściem do namiotu oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz noszenie maseczek (przyłbic) lub innego elementu odzieży zasłaniającego nos i usta.

W sobotę (3.10.) w godz. 11.00-17.00 będzie można skorzystać ze stanowisk doświadczalnych przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, zobaczyć replikę czołgu lekkiego Renault FT 17, wykorzystanego na planie filmu „Bitwa Warszawska” (reż. Jerzy Hoffman) oraz mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920. Stanowiska militarne przygotują rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej.

O godz. 15.00 pod CNMW zostanie podstawiony bezpłatny autobus, którym uczestnicy pikniku udadzą się na toruńską starówkę, aby wziąć udział w historycznym spacerze militarnym, który poprowadzi Paweł Pilarski. Spacer zaplanowano w godz. 15.30-17.00.

Więcej informacji: CNMW.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646107

Skip to content