„Miejskie innowacje w CDT”, czyli smart city w nowej edukacyjnej odsłonie

„Miejskie innowacje w CDT”, czyli smart city w nowej edukacyjnej odsłonie

“Miejskie Innowacje w CDT” to projekt edukacyjny Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju i Centralnego Domu Technologii, zainspirowany działalnością polskich firm tworzących rozwiązania technologiczne w obszarze smart city, skierowany do dzieci i młodzieży, ale także pasjonatów nowych technologii miejskich. Jego celem jest edukowanie młodego pokolenia w zakresie innowacyjności i odpowiedzialności za swoje otoczenie.

Projekt „Miejskie innowacje w CDT” został zainaugurowany 27 października dyskusją „Smart City − miasto dla najmłodszych mieszkańców”. Zespół edukacyjny Centralnego Domu Technologii zaprosił ekspertów z branży smart city oraz uczennice i uczniów warszawskich szkół do tego, aby wspólnie dyskutowali, jak można miasto zmieniać i aranżować, aby stało się bardziej zielone i przyjazne, a jego przestrzeń – wielofunkcyjna i bezpieczna. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w warsztatach, podczas których poznali metodykę design thinking i wspólnie wymyślali, a następnie projektowali model 3D wcześniej przygotowanego rozwiązania wspierającego inteligentne miasto.

Nowoczesne podejście do edukacji miejskiej

Główne założenie Projektu to edukowanie i promowanie innowacji w sposób przystępny i angażujący. Stąd ważnym elementem Projektu są warsztaty, na których nauka odbywa się poprzez zabawę i doświadczenie. W trakcie zajęć uczestnicy wymyślają elementy miejskiej infrastruktury − nowe sklepy, instytucje kultury i miejsca pracy w smart city − oraz budują ich miniaturowy model z klocków LEGO. Ponadto, uczniowie programują czujniki na płytkach Microbit i projektują kompleksowe rozwiązania dla miast na platformie Arduino. To nie wszystko, scenariusz edukacyjny zakłada także naukę podstaw planowania i modelowania przestrzeni miejskiej w 3D, poprzez wcielanie się w rolę badaczy i projektantów wielkich aglomeracji. Dzięki kreatywnemu i aktywnemu udziałowi w zajęciach młodzi ludzie poznają główne problemy dzisiejszych miast oraz uczą się szukania innowacyjnych rozwiązań.

Młodzi uczestnicy Projektu mają możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami i poznania, jak przy ich użyciu efektywniej wykorzystywać dostępne zasoby w celu poprawy jakości życia w mieście. W ramach projektu odbywają się warsztaty oraz kursy, podczas których edukatorzy CDT łączą edukację technologiczną i metodologię STEAM z tematyką inteligentnego miasta. Dodatkowo rozwiązania technologiczne związane z różnymi obszarami inteligentnego miasta można podziwiać w przestrzeni Centralnego Domu Technologii na ul. Kruczej 50 w Warszawie oraz online w trakcie wirtualnego spaceru. Udział w warsztatach „Miejskie Innowacje w CDT” jest bezpłatny dla uczniów szkół publicznych, a zapisy są przyjmowane poprzez formularz online.

www.cdt.pl Centralny Dom Technologii ul. Krucza 50, 1 p. 00-025 Warszawa

Smart city, czyli miejskie wyzwanie dla technologii

Innym działaniem edukacyjnym jest spacer po przestrzeni showroom Centralnego Domu Technologii w Warszawie, który pozwala na poznanie rozwiązań już stosowanych oraz zrozumienie problemów, z którymi borykają się dzisiejsze metropolie. Rozwiązania smart city w przestrzeni Centralnego Domu Technologii można obejrzeć także w formie spaceru online.

„Misją Centralnego Dom Technologii jest edukacja technologiczna oraz łączenie świata nauki i biznesu. Dlatego w swojej przestrzeni oprócz zajęć edukacyjnych prezentujemy także rozwiązania technologiczne, które mogą wpływać na lepsze funkcjonowanie obszarów zurbanizowanych oraz mieć wpływ na nasze życie.” – mówi Anna Sokołowska, Dyrektor Centralnego Domu Technologii. W przestrzeni showroom CDT znajdują się przykłady rozwiązań tworzonych przez firmy zajmujące się wprowadzaniem miejskich innowacji na rynek polski, takie jak: Airly, Baromedical Technology, Blinkee, Carbonet.pl – iVoting, Pekabex, Pentacomp, PFR Nieruchomości, Seedia, Smart Factor, The Charging Company.

Więcej informacji na temat Projektu znajduje się na stronie Centralnego Domu Technologii.

Centralny Dom Technologii (CDT) to unikatowy projekt edukacyjny stworzony przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju, którego celem jest promowanie nowoczesnej edukacji technologicznej opartej o metodologię STEAM oraz tworzenie przestrzeni dla nauki i biznesu do rozmów nad przyszłością edukacji. Partnerem strategicznym CDT jest Operator Chmury Krajowej, Partnerem ścieżki edukacyjnej Cyfrowa Przedsiębiorczość jest firma Allegro, Partnerem ścieżki edukacyjnej Ekologia jest firma Żabka.

19 listopada 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7057772