Międzynarodowy Międzyszkolny Konkurs „Generał Stanisław Maczek – nasz patron”

Międzynarodowy Międzyszkolny Konkurs „Generał Stanisław Maczek – nasz patron”

W dniu 15 czerwca 2018 r. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej im. Generała Stanisława Maczka w Bydgoszczy gościł drużyny uczniowskie szkół z Polski noszących imię wspólnego Patrona – Generała Stanisława Maczka. W konkursie historycznym jego uczestnikom przyświecały słowa Generała: „Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski…”. Zagadnienia konkursowe obejmowały szlak wojenny Generała podczas Drugiej Wojny Światowej – okresu, kiedy narodziła się Jego legenda jako wspaniałego dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz formy upamiętniania pamięci o Jego dokonaniach w Polsce i w Europie. W konkursie plastycznym udział wzięły szkoły z Polski, Holandii i Belgii.

Generał Maczek był człowiekiem o postawach moralnych, wyborach życiowych godnych kultywowania i upowszechniania wiedzy wśród dzieci i młodzieży.

Wśród zaproszonych gości, członków honorowych komisji konkursowej, znajdowali się kombatanci – członkowie kół 1. Dywizji Pancernej z Warszawy i Gdańska, reprezentacja Wojska Polskiego z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka w Świętoszowie i członkowie stowarzyszeń kultywujących pamięć o Generale.

Organizatorem Konkursu, w roku obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, był Ryszard Bielecki – Dyrektor Ośrodka.

Uroczyste otwarcie Konkursu poprzedzone zostało, przy akompaniamencie wojskowych werbli, oddaniem hołdu Patronowi przed tablicą ku Jego Pamięci znajdującą się w Ośrodku i odczytaniem listu od Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka przez Komendanta Garnizonu Bydgoszcz mjr Romana Łobodę, listu od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka i Poseł Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Alicji Kaczorowskiej.

Wzruszające słowa o Generale, o niesieniu pamięci o dawnych bohaterach naszej Ojczyzny przez młode pokolenie, o patriotyzmie do uczestników Konkursu skierował przedstawiciel Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Jarosława Miki – płk Cezary Kliszkowiak.

Wśród gości Konkursu, którzy zaszczycili jego uczestników swoją obecnością byli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty – Monika Laskowska, starszy wizytator i Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Jadwiga Zegert, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu.

Patronat Honorowy: Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy – Rafał Bruski.

Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP 3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska.

Opracowanie: Krystyna Bieniek

Fotografie: Artur Zasada

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Bydgoszczy  jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

http://www.oswnr2.bydgoszcz.pl/
biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895104