Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

plakat wydarzenia

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Ośrodek Chopinowski

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 29 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie niezapomniane wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina.

Poza promocją Chopinowskich kompozycji, szczególnie istotną ideą przyświecającą organizatorom Konkursu jest chęć wyłonienia młodych talentów i stworzenie im możliwości konfrontacji i prezentacji umiejętności pianistycznych. Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, a od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczyli już młodzi artyści z innych państw. Na przestrzeni lat w konkursie wystąpili wirtuozi fortepianu z ponad 52 krajów, również tak odległych jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia czy Kanada.

Konkurs zrodził się także z potrzeby promowania muzyki polskiego kompozytora oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie, dlatego stałym punktem repertuaru konkursowego są kompozycje Fryderyka Chopina. Wśród nich pojawiają się także utwory obowiązkowe, w tym Mazurek a-moll op. 17 nr 4, którego powstanie tradycja łączy z okresem wakacji młodego Fryderyka Chopina w Szafarni. W programie pojawiają się także wybrane przez uczestników dzieła wirtuozowskie – utwory, często wymagające technicznie, stawiające przed młodymi wykonawcami różnorakie trudności interpretacyjne, lecz pozwalające na pokazanie pełni możliwości pianistycznych. Dzięki różnorodności prezentowanych utworów i interpretacji trwające trzy dni zmagania konkursowe są niezwykle cennym i emocjonującym doświadczeniem dla młodych pianistów oraz obserwatorów.

Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało blisko 100 młodych pianistów, a zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 55 uczestników, w tym reprezentujących 19 krajów.

30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni odbędzie się w dniach 24-28 maja 2023 r. Rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu Piotra Pawlaka i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w CKK Jordanki w Toruniu 24 maja o godz. 19.00. Wysłuchamy Koncertu Fortepianowego e-moll F. Chopina oraz Suitę I i II Edvarda Griega. W dniach od 25 do 27 maja odbędą się przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach wiekowych ( I. dzieci do lat 10, II. 11-13 lat, III.14-16 lat ). Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego w składzie: prof. prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Calara Biermasz (Niderlandy),prof. Izabella Darska – Havasi (Węgry), prof. Zbigniew Raubo (Polska). W niedzielę o godzinie 12.00 wysłuchamy plenerowego Koncertu Laureatów.

Przesłuchania konkursowe i Koncert Laureatów odbędą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na które jest wstęp wolny.
Zdaniem pedagogów, obserwatorów i recenzentów, Konkurs w istotny i znaczący sposób przyczynia się do podniesienia poziomu gry młodych wykonawców. Jest on wspaniałą płaszczyzną pozwalającą na wymianę muzycznych doświadczeń związanych z odkrywaniem sensu i znaczenia muzyki Fryderyka Chopina, której źródła sięgają również miejsca, jakim jest Szafarnia.

Serdecznie zapraszamy do Szafarni.

 

Źródło: umlipno.pl

Graf.  Plakat wydarzenia – 30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i | Młodzieży w Szafarni (źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni)

19 maja 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337506

Skip to content