04 maj Międzynarodowa konferencja online „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”
Międzynarodowa konferencja online „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”
Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Na te i inne pytania już w piątek – 8 maja – odpowiedzi będą poszukiwać uczestnicy konferencji pt. „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”.
Ze względu na stan epidemii dyskusja odbędzie się w formie wideokonferencji. Internauci będą mogli ją śledzić na profilu FB oraz kanale YouTube Muzeum Historii Polski. Obserwujący dyskusję, zalogowani słuchacze będą mieli możliwość zadawania ekspertom pytań. Wystąpienia podczas konferencji będą tłumaczone na język angielski oraz rosyjski.
Konferencja będzie się składać z trzech paneli. Pierwszy będzie poświęcony pamięci o II wojnie światowej: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu – na jej politycznym wykorzystaniu. W drugim panelu zaproszeni goście naświetlą prawne problemy wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań. W trzeciej części badacze będą dyskutować o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, a także o tym, jak upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową.
Po zakończeniu transmisji internetowej całość konferencji będzie można obejrzeć na stronach internetowych i profilach społecznościowych każdego z organizatorów.
Zainteresowani będą mieli także okazję obejrzeć 8 maja w TVP Historia 50-minutowy program z dyskusją części uczestników konferencji, wzbogaconą materiałami filmowymi. Debatę telewizyjną poprowadzą dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i dyrektor TVP Historia Piotr Legutko.
Konferencję objął honorowym patronatem wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Data: 8 maja 2020 r. (piątek), godz. 10.00 – 14.00.
Wydarzenie będzie transmitowane na profilu FB Muzeum Historii Polski oraz na kanale You Tube – MuzHPtv Transmisja również będzie dostępna na profilach FB pozostałych współorganizatorów konferencji.
Organizator: Muzeum Historii Polski
Współpraca: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Muzeum II Wojny Światowej
Dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Kontakt dla mediów: Marek Stremecki, tel. 601 177 901, biuro.prasowe@muzhp.pl
Więcej informacji na stronie Muzeum Historii Polski: http://muzhp.pl/pl/