“Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły” – wystawa w Muzeum Okręgowym

“Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły” – wystawa w Muzeum Okręgowym

W ramach Roku Rzeki Wisły 2017, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowało wystawę czasową „Miasto – Ludzie – Rzeka. Bydgoska opowieść znad Brdy i Wisły”, która stanowi część projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Wystawa prezentuje funkcje rzek Brdy i Wisły oraz ich wpływ na rozwój Bydgoszczy, a także jej mieszkańców, od końca XIX w. do współczesności. Dzięki wystawie zwiedzający poznają życie codzienne wodniaków, zapoznają się z bydgoskim handlem rzecznym i najważniejszą funkcją rzek – transportem. W trakcie zwiedzania omówiony jest tabor pływający, mosty, infrastruktura oraz procesy: budowa mostów, śluzowanie barek i tratw. Powyższa część ekspozycji pokazuje również wpływ warunków naturalnych, np. suszy i powodzi, na transport rzeczny. Przybliżony jest także Bydgoski Węzeł Wodny oraz jego związek z międzynarodową drogą wodną E70 (Antwerpia – Kłajpeda).

Wystawa podejmuje temat bydgoskiego przemysłu zlokalizowanego nad Brdą i Wisłą oraz perspektyw jego rozwoju. Obecność nad rzekami stworzyła okazję do utworzenia szeregu zakładów – młynów, tartaków, stoczni, cegielni oraz licznych fabryk. Umożliwiła ekonomiczny rozwój miasta i jego mieszkańców.

Położenie Bydgoszczy nad rzekami przyczyniło się ponadto do rozwoju rekreacji i turystyki. Na ekspozycji pokazano mieszkańców miasta podczas rejsów pasażerskich, spływów kajakowych itp. Wystawa ukazuje najczęściej uczęszczane miejsca rekreacji w Bydgoszczy, a także kąpieliska i restauracje położone nad Brdą i Wisłą. Podczas zwiedzania odbiorca zapoznaje się z historią największych bydgoskich klubów wioślarskich, kajakarskich i żeglarskich. Poznaje także największe przystanie i imprezy wodniackie organizowane w Bydgoszczy.

Kurator: Dariusz Leśniewski

Miejsce: Budynek Zbiorów Archeologicznych, ul. Mennica 2

Termin: wystawa czynna od 1 czerwca do 10 września 2017 r.

 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie