„Miało być inaczej. Wystawa z okazji 80. urodzin Antoniego Bisagi”

„Miało być inaczej. Wystawa z okazji 80. urodzin Antoniego Bisagi”

Miało być inaczej, taki tytuł wystawy zaproponował Antoni Bisaga, włocławski rzeźbiarz, który w tym roku skończył 80 lat. Z okazji tego jubileuszu, a przede wszystkim w uznaniu jego zasług i olbrzymiego dorobku, 14. marca 2020 r. w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej miał odbyć się benefis. Przygotowania trwały kilka tygodni. Ustalaliśmy listę zaproszonych, rozsyłaliśmy wieści po całej Polsce – do przyjaciół, miłośników sztuki, osób interesujących się historią powojennych zakładów ceramicznych we Włocławku. Odbyliśmy kilka rozmów z malarzem Romanem Galińskim, który przed laty był animatorem wielu imprez. Na jego „Balach Plastyków” bawili się w l. 80. artyści przedstawiciele świata nauki i kultury, lekarze – dobrzy znajomi Antoniego Bisagi. Był chętny do współprowadzenia benefisu. Zabiegaliśmy o oprawę muzyczną, nagrania, ale też występy na żywo zaprzyjaźnionych muzyków, by umilić ten wieczór „kujawskiemu góralowi” i gościom. Najważniejsze w tych przygotowaniach były jednak spotkania z Antonim Bisagą, który przyjeżdżał do muzeum z Józefowa, przywoził albumy z fotografiami i opowiadał… . Z tych opowieści próbowałam napisać scenariusz prezentacji multimedialnej – podzieliłam materiały na segmenty – tak jak historyk sztuki – dzieciństwo, studia… to było oczywiste, potem przyszło do dorobku i zaczął się problem. Prezentacja ma swoje ramy czasowe, a ten dorobek… w żaden sposób nie da się wszystkiego pokazać – setek realizacji w kościołach we Włocławku, w całej Polsce, pomników, rzeźb, obrazów, ceramiki użytkowej. Musiałam, z bólem serca dokonać dużej selekcji. Scenariusz prezentacji przejął kustosz Adam Zapora, ubrał zdjęcia i podpisy w szatę graficzną, postarał się o to, by wszystko było klarowne i estetyczne. Do pokazu, który miał być niespodzianką dla Antoniego Bisagi i gości benefisu dotąd nie doszło. Epidemia Covid 19 wszystko popsuła. Mamy nadzieję, że teraz, w czasie wystawy uda się ją udostępnić odwiedzającym muzeum.

Miało być inaczej. Wystawa z okazji 80. urodzin Antoniego Bisagi”, którą planowano jako dodatkowy element benefisu, to prezentacja najnowszych dokonań rzeźbiarza z lat 2019-2020, a jednocześnie udostępnienie nigdy dotąd nie eksponowanych , a projektowanych przez niego wyrobów z porcelany. Wśród prac ostatnio wykonanych są rzeźby różnorodne – formy o wymowie symbolicznej, a także projekt pomnika „Katyń 1940”, który ma być wkrótce postawiony we Włocławku. Bardzo ciekawe dla widzów mogą być projekty galanterii stołowej sprzed prawie 50 lat. Antoni Bisaga, który pracował w Ośrodku Wzorcującym przy Zakładach Ceramiki Stołowej, w momencie wybudowania w 1967 r. Fabryki Porcelany, postanowił zostać jej projektantem. Podjął się trudnego zadania tworzenia form i dekoracji na porcelanie. Dzięki żmudnym obliczeniom, wiedzy z zakresu technologii i umiejętnościom plastycznym, projektował serwisy obiadowe, kawowe, galanterię stołową. Podjął się też zadania niezwykle trudnej dekoracji na porcelanie malowanej ręcznie. W niektórych malaturach wykorzystał znane z włocławskiego fajansu, kobaltowe motywy kwiatowe. Antoni Bisaga wypożyczył na wystawę z własnych zbiorów przykłady swoich dokonań w tym zakresie. Obecnie, gdy powszechnie nie pamięta się o tym, że we Włocławku produkowano poza fajansem także porcelanę i nie ma o tym informacji w publikowanych kompendiach poświęconych polskiej porcelanie, to wyjątkowa okazja, by dziś obejrzeć wzory form i dekoracji autorstwa cenionego rzeźbiarza.

 

 

Okolicznościowa wystawa „Miało być inaczej. Wystawa z okazji 80. urodzin Antoniego Bisagi” jest eksponowana w terminie od 7 do 28 czerwca 2020 r. w gmachu Zbiorów Sztuki, ekspozycji towarzyszy „Włocławski alfabet sztuki”.

Krystyna Kotula

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7055636