Maturzyści, trzymamy kciuki!

Matura

Maturzyści, trzymamy kciuki!

Ponad osiemnaście tysięcy uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego przystąpiło dziś do egzaminu maturalnego z języka polskiego. W całej Polsce egzamin dojrzałości ze wszystkich przedmiotów potrwa do 23 maja.

– Dziś dla Was, tysięcy abiturientów, rozpoczyna się jeden z najważniejszych momentów w życiu, zaczynacie zdawać egzamin dojrzałości. Z tej okazji chciałbym Wam życzyć tematów, na które znacie odpowiedzi, zadań, które zdacie celująco, pytań nie będących żadnym zaskoczeniem i na koniec  wspaniałych ocen wieńczących Waszą naukę. Z pewnością solidnie się przygotowywaliście i ten majowy miesiąc matur będzie dla Was tylko przyjemnością – życzy wszystkim maturzystom marszałek Piotr Całbecki.

Dbając o szeroki naukowy rozwój młodzieży nie tylko ze szkół średnich, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi programy stypendialne finansowane z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki którym najzdolniejsi uczniowie z całego regionu mogą rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

Tegoroczni maturzyści byli między innymi adresatami programu „Prymus Pomorza i Kujaw”, skierowanego do uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości, którzy są finalistami lub laureatami konkursów lub olimpiad w tych przedmiotach. Na wsparcie 1500 młodych ludzi przeznaczyliśmy 4,5 mln złotych. Każdy z nich otrzyma 3 tysiące złotych wypłacane w transzach. Więcej w materiale „Stypendia dla półtora tysiąca prymusów”.

Do uczniów techników i szkół zawodowych w regionie skierowany jest program „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”. W roku szkolnym 2017/2018 wsparcie stypendialne w wysokości od 200 do 500 złotych przyznaliśmy  najzdolniejszym 622 uczniom. W programie wypłacimy łącznie ponad 1,7 mln złotych. Więcej w materiale „Nasi prymusi zawodu”.

Kolejnym programem powstałym z myślą o uczniach z Kujaw i Pomorza jest „Szkoła zawodowców”. Podczas projektu 438 uczniów z 17 techników uczestniczy w stażach zawodowych, odbywających się w przedsiębiorstwach z regionu. Wysokość stypendiów wynosi 1500 złotych na ucznia. Więcej w materiale „Szkoła zawodowców”.

Z myślą o uczniach szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk humanistycznych, wyróżniających się wysokimi ocenami, laureatów olimpiad, konkursów lub turniejów, samorząd województwa przygotował program „Humaniści na start!”. W ramach projektu planujemy dofinansowaniem objąć 1800 uczniów. Kwota, która trafi do młodzieży, to ponad 5 mln złotych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6887667