Marzec w Dworze Artusa

Dwór Artusa - logo

Marzec w Dworze Artusa

 

MARZEC 2019

 Jeffrey Swann – koncert rozpoczynający I Międzynarodowy i V Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Turznie

9.03. (sobota), godz. 18.00

Podczas uroczystej inauguracji tego wydarzenia wystąpi amerykański pianista, absolwent słynnej Juilliard School of Music – prof. Jeffrey Swann, który również będzie zasiadać w jury konkursu. W programie koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, a także Ludwika van Beethovena.

Wstęp wolny za okazaniem wejściówki. Wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa od 1.03.2019 r. Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego w Turznie

https://artus.torun.pl/events/jeffrey-swann-koncert-rozpoczynajacy-i-miedzynarodowy-i-v-ogolnopolski-konkurs-pianistyczny-im-f-chopina-w-turznie/

Zwiedzanie Dworu Artusa

12.03. (wtorek), godz. 16.30

W murach Dworu Artusa zamknięta jest historia, która pisała się na oczach zabytkowego gmachu. Dwór Artusa ponownie otwiera się na zwiedzających, którzy pod okiem przewodnika mogą poznać liczne zakamarki budynku, wysłuchać prelekcji na temat jego historii, a także ciekawostek, których próżno szukać w przewodniku turystycznym.

Bilety: 5 zł ulgowy, 10 zł normalny

https://artus.torun.pl/events/zwiedzanie-dworu-artusa-54/

 

Czwartek z filozofią – Filozoficzna interpretacja Biblii – pomysł Jana Pawła II

14.03. (czwartek), godz. 18:30

Biblia to niewykorzystany rezerwuar nietrywialnych treści, w tym szczególnie antropologicznych. Dlatego biblijne symboliczne treści można odczytywać za pomocą pojęć filozoficznych. Efekty takiej interpretacji są naprawdę ciekawe, o czym spróbuje nas przekonać w trakcie swojego wykładu prof. dr hab. Marian Grabowski

Wstęp wolny

https://artus.torun.pl/events/czwartek-z-filozofia-filozoficzna-interpretacja-biblii/

Filcowa biżuteria – warsztaty filcowania na sucho

16.03. (sobota), godz. 12.00 i 17.00

Czy zawsze marzyłeś, aby nauczyć się tworzyć piękną biżuterię (kolczyki, broszki, bransoletki, naszyjniki) lub aplikacje na ubrania? Namów przyjaciół lub zrób coś tylko dla siebie i przyjdź na warsztaty filcowania na sucho. Zaskocz rodzinę i znajomych własnoręcznymi prezentami lub wykonaj dla siebie wymarzone dodatki. Do zdobienia naszych filcowych elementów będziemy wykorzystywali guziki, koraliki i pióra, dzięki czemu uzyskamy zniewalające efekty! Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, dobrą zabawę, przyjemną atmosferę i filiżankę kawy/herbaty.

Bilety: 20 zł. Warsztaty dla osób od 12 lat. Czas trwania ok. 3 h.

https://artus.torun.pl/events/filcowa-bizuteria-vol-1-warsztaty-filcowania-na-sucho/

Poranek seniora – śniadaniowy koncert muzyki klasycznej

17.03. (niedziela), godz. 11:00

Poranki Seniora to cykl, który zdobył swą popularność i zaskarbił sobie sympatię melomanów odwiedzających Dwór Artusa. Dlatego też Centrum Kultury i Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na kolejną jego odsłonę. Podczas koncertu usłyszymy dzieła wielkich kompozytorów muzyki poważnej, w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Bilety: 3 zł ulgowy, 5 zł normalny

https://artus.torun.pl/events/poranek-seniora-sniadaniowy-koncert-muzyki-klasycznej-2019/

 

Świat i okolice – Gruzja nieodkryta oczami PolakoGruzina

20.03. (środa), godz. 18.30

Tego wieczoru podróżnik Krzysztof Nodar Ciemnołoński opowie o prawdziwej dzikości i niezadeptanych bezdrożach Gruzji. Zabierze nas śladem ormiańskich uchodźców i azerbejdżańskich pasterzy, meczetów w górskich wioskach i przedchrześcijańskich wierzeń. Oprowadzi szlakiem zabytków, do których mało kto dociera! Spotkanie będzie miało formułę stand-up show, podczas którego nie zabraknie oczywiście zjawiskowych zdjęć.

Bilety: 5 zł normalny. Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny

https://artus.torun.pl/events/swiat-i-okolice-gruzja-nieodkryta-oczami-polakogruzina/

Dyskusyjny Kobiecy Klub Filmowy „Szpulka” – pokaz filmu „Sztuka Kochania”

21.03. (czwartek), godz. 18.30

Film opowiada o Michalinie Wisłockiej, najsłynniejszej seksuolożce czasów PRL-u, która walczy o wydanie książki mającej na zawsze odmienić życie seksualne Polaków. Bohaterka poświęca lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Mimo silnego oporu władzy wywalczyła powszechny dostęp do seksualnej edukacji. Film o dramatycznych próbach skruszenia instytucjonalnych i obyczajowych murów to inspirujący obraz determinacji w dążeniu do celu. Po pokazie zapraszamy na dyskusję przy kawie i ciastkach.

Bilet: 1 zł (do kupienia pół godziny przed seansem). Bezpłatna opieka dla dzieci od 3 roku życia.

https://artus.torun.pl/events/dkkf-szpulka-party-pokaz-filmu-i-dyskusja-marzec-2019/

Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd

Festiwal ŚwiatoPogląd to spotkania łączące ze sobą relacje podróżników odwiedzających poszczególne miejsca, z zupełnie inną perspektywą – opowieściami mieszkańców tych regionów, obecnie przebywających w naszym kraju. Taka formuła relatywizuje przekazywane przez podróżników informacje i umożliwia zdobyć wiedzę de facto z pierwszej ręki. Daje tym samym szerokie pole do dyskusji o różnych światopoglądach oraz pozwala przełamywać granice i stereotypy. Pierwsza edycja jest poświęcona kulturze Indii, Meksyku i Ukrainy.

29.03. (piątek), godz. 17:00 – Indie

https://artus.torun.pl/events/festiwal-kultury-podrozy-swiatopoglad-indie/

30.03. (sobota), godz. 11:00 – Meksyk

https://artus.torun.pl/events/festiwal-kultury-podrozy-swiatopoglad-meksyk/

30.03. (sobota), godz. 16:30 – Ukraina

https://artus.torun.pl/events/festiwal-kultury-podrozy-swiatopoglad-ukraina/

Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na: http://youplantravel.com/pl/swiatopoglad-program/ oraz www.artus.torun.pl

30.03. (sobota), godz. 21:00 – Joryj Kłoc – koncert

Na zakończenie festiwalu wystąpi niezwykły folkowy zespół prosto ze Lwowa – Joryj Kłoc. Czy na lirze korbowej, altówce, gitarze akustycznej i bębnie huculskim można zagrać szalonego ludowego rock’n’rolla? Można! Zespół wykonuje pieśni starodawnych lirników i kobziarzy ukraińskich, którzy przemierzali Ukrainę od wsi do wsi. Tyle że robi to po swojemu, w tanecznych aranżacjach, z rockowym wręcz zacięciem.

Bilety: 20 zł ulgowy, 25 zł normalny

https://artus.torun.pl/events/festiwal-swiatopoglad-joryj-kloc-koncert/

Filcowa biżuteria – warsztaty filcowania na mokro

30.03. (sobota), godz. 17.00

Filcowanie na mokro to świetna zabawa dla wszystkich, którzy pragną stworzyć niepowtarzalną biżuterię, etui na telefon lub aplikacje na torby/ubrania. Dzięki pracy własnych rąk, odrobiny wełny czesankowej, mydła i wody, można stworzyć niepowtarzalne gadżety i prezenty dla siebie jak i całej rodziny. Filcowanie na mokro pozwala na „malowanie” niemal każdego wymarzonego wzoru i doskonale odstresuje po ciężkim tygodniu w pracy. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, dobrą zabawę, przyjemną atmosferę i filiżankę kawy/herbaty.

Bilety: 20 zł. Warsztaty dla osób od 12 lat. Czas trwania ok. 3 h.

https://artus.torun.pl/events/filcowa-bizuteria-vol-2-warsztaty-filcowania-na-mokro/

Filmowe poniedziałki

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru pół godziny przed seansem. Jednej osobie przysługują 2 wejściówki. Brak możliwości rezerwacji wejściówek.

4.03. (poniedziałek), godz. 15.30 i 18.30

Dramat psychologiczno-polityczny. Film, którego akcja rozgrywa się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, kieruje się ideą przedstawienia kilku wariantów losu głównego bohatera. Punktem wyjścia każdego z nich jest ta sama scena – student, decydujący się na wyjazd do innego miejsca w pośpiechu kupuje bilet i biegnie, by zdążyć na pociąg.

https://artus.torun.pl/events/filmowe-poniedzialki-marzec-2019/

11.03. (poniedziałek), godz. 15.30 i 18.30

Komedia romantyczna. Główny bohater filmu wskutek wypadku zaczyna słyszeć myśli przedstawicielek płci przeciwnej. Jego męska duma będzie musiała zmierzyć się z kolejnym ciosem, gdy okaże się, że kobiety wcale nie mają o nim tak dobrego mniemania, jakiego się spodziewał.

https://artus.torun.pl/events/filmowe-poniedzialki-marzec-2019-3/

18.03. (poniedziałek), godz. 15.30 i 18.30

Thriller. Fabuła skupia się wokół poszukiwań sprawcy brutalnego morderstwa. Jego ofiarą padła młoda dziewczyna indiańskiego pochodzenia. Została znaleziona na mroźnym odludziu w głębi rezerwatu przez tropiciela dzikiej zwierzyny. Okoliczności śmierci bada niedoświadczona agentka FBI, której sprzymierzeńcem zostaje wspomniany myśliwy. Odnalezione ciało przypomina mężczyźnie jego własną tragedię sprzed lat.

https://artus.torun.pl/events/filmowe-poniedzialki-marzec-2019-5/

Galeria Artus

Dariusz Żejmo – Malarstwo. 25-lecie pracy twórczej – wernisaż

5.03. (wtorek), godz. 18.30

Wystawa Dariusza Żejmo, organizowana jest z okazji 25-lecia twórczości artysty. To skromna próba ujęcia, z jego bogatego dorobku, kwintesencji jego sztuki, charakteryzującej się niepowtarzalnym, żywym stylem, wyrazistą kolorystyką i precyzyjnym realizmem. W swojej twórczości Dariusz Żejmo przeszedł długą drogę, od surrealno-hiperrealistycznej animalistyki, przez sztukę erotyczno-kobiecą, aż po etap wenecko-sycylijski, na którym skupia się obecnie, czerpiąc inspiracje z podróży, plenerów nad basenem Morza Śródziemnego.

Wstęp wolny. Wystawa czynna: 5-24 marca 2019 r. od poniedziałku do niedzieli w godz. 11:00-18:00 oraz podczas imprez

https://artus.torun.pl/events/dariusz-zejmo/

Historia Polski według komiksu – wernisaż wystawy

08.03.2019 (piątek) godz. 16:00

Historia opowiedziana w nietypowy sposób, bo poprzez komiks. Jej celem jest nie tylko edukacja (fakty, daty), ale również w możliwie atrakcyjny sposób zaprezentować niezwykłe dzieje państwa polskiego. Ekspozycja ma za zadanie nie nudzić – jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a namawiać do dalszej przygody z nauką. Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, ale również opowiemy o naszej najnowszej historii jak np. powstaniu Solidarności. Ekspozycja skierowana do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się, dla których może być kolorową lekcją historii.

Wstęp wolny. Wystawa czynna: 8-24 marca 2019 r. od poniedziałku do niedzieli w godz. 11:00-18:00 oraz podczas imprez

https://artus.torun.pl/events/historia-polski-wedlug-komiksu-wernisaz-wystawy/

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895021