Marszałkowski Młyn Kultury powstanie w Toruniu

Młyn Kultury

Marszałkowski Młyn Kultury powstanie w Toruniu

Samorząd województwa przystępuje do gruntownej przebudowy niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie Młyna Wiedzy powstaną przestrzenie mieszczące między innymi mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na wzór, który zostanie wyperforowany na stalowych żaglach stanowiących jeden z elementów elewacji budynku.

– Gmach będzie architektonicznie bardzo awangardowy, ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz. Cały będzie dedykowany twórczej, aktywnej kulturze. Będzie się tu mieścić m.in. pierwsza w Polsce i chyba pierwsza w Europie profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Mamy bardzo bogate zbiory tego rodzaju prac i one powinny w końcu być prezentowane – mówił 7 lutego, podczas konferencji prasowej w młynach Richtera marszałek Piotr Całbecki, któremu towarzyszyli dyrektor Książnicy Danetta Ryszkowska-Mirowska, dyrektor galerii Dariusz Delik i dyrektor WOAK-u Jerzy Rochowiak. Koncepcję przebudowy przedstawił jej główny projektant Rafał Mysiak z pracowni Home of Houses.

 Koncepcja przebudowy

Młyn Kultury zostanie zlokalizowany na sześciu kondygnacjach, kubatura obiektu wyniesie po przebudowie ponad 18 tysięcy metrów sześciennych. Opracowany przez pracownię Home od Houses projekt architektoniczny, z dużym udziałem przeszkleń i efektowną zewnętrzną konstrukcją stalową oraz ceglaną elewacją, prezentuje się nowocześnie, nawiązując jednocześnie do tradycji tego miejsca i architektonicznego sąsiedztwa.

Parter będzie strefą ogólnodostępną – będą się tu mieścić kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza i szatnia. Pierwsze piętro zaplanowano jako królestwo galerii, z miejscem na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową. Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę i przeniesie filię z ul. Kościuszki – w tej części Młyna przewidziano m. in. salę zbiorów i czytelnię, odpowiednio urządzoną i przyjazną kolorystycznie strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra zostaną przeznaczone dla WOAK-u, który urządzi tu swoją główną siedzibę z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na funkcjonalne biura.

Całość będzie kosztować 21,5 miliona złotych; część finansowania pokryją środki unijne (wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 15 mln złotych), resztę budżet województwa. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów, które wyłonią wykonawcę robót budowlanych i inżyniera kontraktu; planowany termin ich ogłoszenia jeszcze w pierwszym kwartale 2018. Samorząd województwa zakłada, że inwestycja zostanie zakończona w przyszłym roku.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Młyn Kultury – wizualizacja, pracownia Home of Houses

Źródło: www. kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134531