08 lut Marszałkowski Młyn Kultury powstanie w Toruniu
Samorząd województwa przystępuje do gruntownej przebudowy niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie Młyna Wiedzy powstaną przestrzenie mieszczące między innymi mediatekę Książnicy Kopernikańskiej, salę wystawową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz salę prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na wzór, który zostanie wyperforowany na stalowych żaglach stanowiących jeden z elementów elewacji budynku.
– Gmach będzie architektonicznie bardzo awangardowy, ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz. Cały będzie dedykowany twórczej, aktywnej kulturze. Będzie się tu mieścić m.in. pierwsza w Polsce i chyba pierwsza w Europie profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Mamy bardzo bogate zbiory tego rodzaju prac i one powinny w końcu być prezentowane – mówił 7 lutego, podczas konferencji prasowej w młynach Richtera marszałek Piotr Całbecki, któremu towarzyszyli dyrektor Książnicy Danetta Ryszkowska-Mirowska, dyrektor galerii Dariusz Delik i dyrektor WOAK-u Jerzy Rochowiak. Koncepcję przebudowy przedstawił jej główny projektant Rafał Mysiak z pracowni Home of Houses.
Młyn Kultury zostanie zlokalizowany na sześciu kondygnacjach, kubatura obiektu wyniesie po przebudowie ponad 18 tysięcy metrów sześciennych. Opracowany przez pracownię Home od Houses projekt architektoniczny, z dużym udziałem przeszkleń i efektowną zewnętrzną konstrukcją stalową oraz ceglaną elewacją, prezentuje się nowocześnie, nawiązując jednocześnie do tradycji tego miejsca i architektonicznego sąsiedztwa.
Parter będzie strefą ogólnodostępną – będą się tu mieścić kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza i szatnia. Pierwsze piętro zaplanowano jako królestwo galerii, z miejscem na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową. Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę i przeniesie filię z ul. Kościuszki – w tej części Młyna przewidziano m. in. salę zbiorów i czytelnię, odpowiednio urządzoną i przyjazną kolorystycznie strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra zostaną przeznaczone dla WOAK-u, który urządzi tu swoją główną siedzibę z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na funkcjonalne biura.
Całość będzie kosztować 21,5 miliona złotych; część finansowania pokryją środki unijne (wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 15 mln złotych), resztę budżet województwa. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów, które wyłonią wykonawcę robót budowlanych i inżyniera kontraktu; planowany termin ich ogłoszenia jeszcze w pierwszym kwartale 2018. Samorząd województwa zakłada, że inwestycja zostanie zakończona w przyszłym roku.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Młyn Kultury – wizualizacja, pracownia Home of Houses
Źródło: www. kujawsko-pomorskie.pl