Majówka #zMOBwDOMu

Majówka #zMOBwDOMu

Majówka #zMOBwDOMu

Początek maja to nie tylko czas rodzinnego wypoczynku i spotkań z przyrodą, ale również patriotycznego świętowania. To także okazja, by porozmawiać o sprawach ważnych dla każdego Polaka. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego Bydgoszczy zachęca zarówno dzieci, jak i dorosłych do wspólnego spędzenia majówki z historią i sztuką. W ramach aktywizującego programu kulturalnego #zMOBwDOMu przygotowaliśmy kilka propozycji.

1, 2 i 3 maja zachęcamy do udziału w warsztatach #DIYmuzeum pt. Co to jest majówka?, w czasie których wyjaśnimy co i dlaczego świętujemy w pierwszych dniach maja oraz skąd się wziął zwyczaj organizowania pikników. W ramach rodzinnych zajęć przygotujemy patriotyczne ozdoby, stworzymy domową konstytucję i ozdobimy materiały piknikowe.

2 maja, w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, zapraszamy na wirtualne oprowadzanie po części wystawy “Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” – która przypomina o tym, że świętujemy w tym roku ważną rocznicę: 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Wolnej Polski. Przeniesiemy się do Patriotycznego przedszkola, znajdującego się na wystawie, i poznamy historię słynnego wiersza Władysława Bełzy z „Katechizmu polskiego dziecka” – „Kto Ty jesteś? Polak Mały”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu filmów #MOBon prezentujących historie bydgoskich zbiorów.

Dla naszych młodszych odbiorców przygotowaliśmy także karty pracy #przygodyLeo. To wyjątkowy prezent z okazji urodzin Patrona naszego Muzeum – Leona Wyczółkowskiego. Dzieci, poznając przygody małego Leo, mogą wkroczyć do świata sztuki, a rozwiązując zadania sami spróbować swoich sił jako artyści.

W maju w pełni rozkwita wiosna, więc to także dobra okazja do obejrzenia pokazu on-line przygotowanego z okazji 168. urodzin Leona Wyczółkowskiego. Tematem są obrazy artysty, przedstawiające wiosnę w Gościeradzu.

Majówka jest dla większości z nas również czasem odpoczynku i rekreacji. Od 1 maja na naszych profilach w mediach społecznościowych zachęcamy do zabawy #MOBemy – czyli tworzenia z nami muzealnych memów. Po opublikowaniu mema opierającego się na wizerunkach muzealiów – zaprosimy użytkowników Facebooka i Instagrama do wymyślania swoich, alternatywnych tekstów. Najlepsze pomysły pojawią się w galerii, którą będziemy później prezentować na naszych profilach.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.muzeum.bydgoszcz.pl oraz profilach Muzeum w portalach społecznościowych facebook.com/muzeumbydgoszcz, instagram.com/muzeumbydgoszcz.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7645959

Skip to content