Majowe święta narodowe

29 kwietnia 2021 r.

Majowe święta narodowe

KPCEN Bydgoszcz

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele,
przed nami dwa ważne święta narodowe: 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Okrągłą rocznicę pierwszej spisanej w 1791 roku konstytucji w Europie Sejm Rzeczypospolitej uczcił, ogłaszając bieżący rok rokiem Konstytucji 3 maja.

Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki do wywieszania flag narodowych na budynkach, w oknach, na masztach. Ponadto umieśćmy flagi w oknach naszych mieszkań, na balkonach, tarasach.

Flagi zawisną także na siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 9.

Poniższą prezentacją przypomnimy Wam też o znaczeniu flagi, jej formie i zasadach używania, opisanych w oficjalnych dokumentach.

Poprzez sztukę, a konkretnie monumentalny obraz Jana Matejki, który jest darem artysty dla Narodu, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie przypomina o Konstytucji 3 maja. Krótki film, dostępny jest na kanale YouTube NCK, odkrywa tajemnice obrazu i opowiada o jego bohaterach.

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do przyjrzenia się dziełu mistrza, a potem do wspólnej zabawy online. Przygotowany quiz, do udziału, w którym zapraszamy dzieci i młodzież z klas 4–8, zweryfikuje wiedzę na temat obrazu Matejki „Konstytucja 3 Maja”.

Prezentacja:
https://cen.bydgoszcz.pl/cen/aktualnosci/17452,MAJOWE-SWIETA-NARODOWE.html

KPCEN w Bydgoszczy

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Zdjęcie gł.: Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, obraz Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku (domena publiczna)

29 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189545

Skip to content